Saddam'a silah satana tazminat davası

Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'e Halepçe katliamında kullandığı kimyasal silahların ham maddesini temin suçundan 17 yıl hapis cezası alan Hollandalı işadamı Frans van Anraat hakkında tazminat davası açılıyor.

Çarşamba 23.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 23.12.2009 15:41
ABONE OL
Halepçe'de yakınları gaddarca öldürülen bir grup Irak ve İranlı Kürt, Hollanda'da hapiste bulunan Frans van Anraat hakkında Lahey'de mahkemeye başvurdu. Toplam on altı kişiden oluşan davacıların her birinin Frans van Anraat'tan 25 bin Euro tazminat istediği belirtildi.

Davacıların avukatlığını üstlenen Liesbeth Zegveld tarafından yapılan açıklamada, mahkemeden olumlu sonuç alınması halinde başka tazminat davalarının açılacağı da belirtildi.

Frans van Anraat, 2006 yılında Lahey mahkemesi tarafından, Saddam Hüseyin'e kimyasal silah ve hammaddesi sattığı ve bu yolla savaş suçu işlediği gerekçesiyle 17 yıl hapisle cezalandırılmıştı. Halen Zoetermeer kentinde tutuklu bulunan Van Anraat, Saddam'a 1980'li yıllarda ham maddeleri satmıştı.

Saddam'ın başta Halepçe katliamı olmak üzere Irak'ta düzenlediği diğer birçok saldırıda ve İran'la yaptığı savaşta kullandığı kimyasal silahlara ait ham maddeleri temin ettiği ileri sürülen işadamı Frans van Anraat, daha önce verdiği mülakatlarda kimyasal madde sattığını kabul etmişti. Hollandalı işadamı, 2003'te televizyonda yayınlanan bir röportajında bu yöndeki suçlamaları kabul etmekle birlikte, kimyasal ham maddelerin hangi amaçla kullanılacağını bilmediğini açıklamıştı.

2018'de cezası bitecek olan Frans van Anraat'ın Hollanda istihbarat örgütüyle ilişkide olduğu da gündeme gelmişti. 1989 yılında ihracat yasaklarına uymadığı için aranan Van Anraat, Amerika'nın Irak'ı işgaline kadar bu ülkede yaşamıştı. İşgalden hemen önce Irak'ı terk eden işadamı, daha sonra 2005 yılında Amsterdam'da gözaltına alındı. O tarihlerde olaya geniş yer ayıran Hollanda medyası, Frans van Anraat'ın Amsterdam'da yaşadığı evin Hollanda istihbarat servisi tarafından ayarlandığını iddia etmişti.

Van Anraat'ın, Irak'ta yaşadığı süre zarfında Saddam'ın silah gücü hakkında Hollanda'ya bilgi aktardığını da ileri süren medya organları, buna karşılık söz konusu evin ayarlandığını dile getirmişlerdi. Daha sonra bu yöndeki iddiaları doğrulayan Frans van Anraat, Amerika'nın işgali başlamadan önce Irak'tan çıkması için kendisine yardımcı olunduğunu belirtmişti.

İşgal başlar başlamaz Suriye'ye geçtiğini ve oradan büyükelçilik tarafından ayarlanan bir uçakla Amsterdam'a geldiğini belirten işadamı, ayrıca 1994 ve 2002 yıllarında kendisine iki kez, istihbarat örgütü tarafından Hollanda pasaportu sağlandığını da ileri sürmüştü.