Şam'da 'one minute' pankartları

İngiltere'den yola çıkan Filistin'e Yol Açık konvoyu, Suriye'nin başkentinde "One Minute!" pankartları ve Türk bayraklarıyla karşılandı. İngiliz vekil Galloway, "Viva Palestina!" sloganı attı

Çarşamba 23.12.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 23.12.2009
ABONE OL
Filistin halkına destek olmak üzere 6 Aralık'ta İngiltere'den yola çıkan "Filistin'e Yol Açık" konvoyu önceki gece Suriye'nin başkenti Şam'da gövde gösterisi yaptı. Şam yakınlarındaki El Sahara Otelinde konaklayan konvoy için "Hoş geldiniz" gecesi düzenlendi. Geceye katılanların çoğu, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz yıl Davos Zirvesi'nde sarf ettiği ve dünyada büyük yankı uyandıran "One Minute" ifadesinin yazılı olduğu pankartları açarak, İsrail'e seslendiler. Hamas'ın Şam'da bulunan Siyasi Büro Şefi Halid Meşal'in yardımcısı Musa Ebu Marzuk ile çok sayıda Suriyeli ve Filistinlinin katıldığı gecede, dalgalanan Türkiye bayrakları da dikkat çekti. Gecede konuşan Marzuk, "İnşallah bir gün özgürce Gazze'ye ve Kudüs'e gireceğiz" derken İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım da, "Tek hedefimiz ambargoyu delmek" dedi.

HER DİNDEN BÜYÜK DESTEK

Konvoy organizatörlerinden İngiliz parlamenter George Galloway de, otelde düzenlediği basın toplantısında, "Biz Avrupalılar olarak, Gazze'ye daha fazla destek olabiliriz. Ancak Gazze'yi özgürleştirecek olanlar Araplardır. Viva Palestina!" diye konuştu ve İngiltere'de bulunan 2 milyon Müslümanın yanı sıra Hristiyan ve Yahudilerin de bu konvoyun oluşturulmasına destek ve emek verdiğini kaydetti. Konvoya İngiltere'den katılan yazar Heather Stroud de konusu Gazze'de başlayan bir roman yazdığını söyledi. 62 yaşındaki emekli öğretmen Rachel Milling ise, "Hristiyan toplumunun Gazze'de neler olduğunu yeni fark etmeye başladığını" ifade etti.

EN ÖNEMLİ KATKI TÜRKİYE'DEN

Filistin'in özgürleşmesinde en büyük payın Türkiye'nin olacağını kaydeden ve 15 yıldır Suriye'de sürgünde bulunan Filistinli Dr. Hüseyin El Avavde de, "Türkiye'nin bugünkü tutumu, Osmanlı Devleti'nin Filistin konusundaki tutumuyla aynı" diye konuştu. 70 yaşındaki İngiliz Silvia Wall ise, "Erdoğan'a Filistinlilerden yana durduğu için teşekkürler" dedi. Türkiye'den 157 ve Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden 200 kişinin yer aldığı konvoyda ilaç, gıda, ambulans ve çöp toplama kamyonu gibi malzemeler bulunuyor. Konvoyun, 27 Aralıkta Refah'a varması öngörülüyor.

VİVA PALESTİNA!
Türkiye'den 157, Avrupa'nın değişik ülkelerinden de 200'e yakın kişinin oluşturduğu Filistin'e Yol Açık konvoyu için Suriye'nin başkenti Şam'daki Sahara Otel'de 'Hoş geldiniz!" gecesi düzenlendi. Geceye "One Minute!" ile "Viva Palestina!" sloganları damgasını vurdu.

'GAZZE İÇİN ÖZGÜRLÜK'
Gecede konuşan İHH Başkanı Bülent Yıldırım ve İngiliz parlamenter George Galloway "Filistin için özgürlük istediklerini" belirtip son savaşta Gazze'de 500 çocuğun öldüğüne dikkat çektiler.