Baba Ramdev fırtınası

Her sabah şafak sökerken 26 milyon kişiyi yatağından kaldırıp televizyonun karşısına çekiyor.

Perşembe 24.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 24.12.2009 13:57
ABONE OL
Turuncu giysisiyle çıktığı programda seyircileri "Om" diyerek selamlıyor ve ardından sağlıklı yaşam için öğüt veriyor. Programına katılan 4 bin kişi ve televizyon başındaki milyonlarca seyirci, selamına saygıyla karşılık veriyor. Binlerce kişi, öğretilerinden feyz almak, ayağına dokunabilmek için Sanskritçede "Aşram" adı verilen tekkesini ziyaret ediyor...

Baba Ramdev, her gün televizyonda yayımlanan iki saatlik yoga seansıyla, tüm haber programlarından, pembe dizilerden ve filmlerden çok daha fazla seyirci topluyor, 2003 yılından bu yana bu alandaki liderliğini koruyor.

*FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

Hindistan'ın kuzey eyaletlerinden Haryana'nın küçük bir köyünde dünyaya gelen Baba Ramdev, Himalayalar'daki bir mağarada meditasyonla geçirdiği 3 yılın ardından 2003 yılında başladığı televizyon programında, yoganın nasıl yapılacağını gösteriyor, nefes alma tekniklerini öğretiyor ve insana tanrılar aracılığıyla iletildiğine inanılan, şifalı bitkilerin temel alındığı sağlık sistemi "ayuverda" bilgilerini vererek ilaç bağımlılığına karşı çıkıyor.

Kontrollü nefes alma tekniğiyle oksijen alımının normalin 10 katı artırılabileceğini ve böylece vücudun "ateş kadar saf" bir hale getirilebileceğini, hastalıklara bağışıklık sağlanabileceğini savunan Baba Ramdev, sağlıklı beslenme konusunda da tavsiyelerde bulunuyor. Bir programında, elindeki 4 fesleğen yaprağını göstererek, "Kanseri önlemek için bunu yiyin. Bunu her sabah yaparsanız tansiyon ve astım probleminiz olmaz. İlaçlardan arının" diyerek tavsiyede bulunan Baba Ramdev, yoga ile aslı olmayana, haksızlığa ve günaha karşı mücadele verdiğini de söylüyor.

Baba Ramdev'in Hindistan'ın kuzeyindeki "Aşram"ında bir yoga okulu, bir hastane ve şifalı bitkilerin tarihi Hint tariflerinin temelinde hazırlandığı bir atölye bulunuyor.

Vejetaryen olan, takunya giyen ve yerde uyuyan Ramdev, silahlı korumalarını gittiği her yere götürüyor ve siyasetçilerle, iş adamlarıyla, Bollywood yıldızlarıyla arasını iyi tutuyor. Baba Ramdev, eşcinselliği uyuşturucu bağımlılığına benzetiyor ve yoganın her ikisinin de çaresi olabileceğini savunuyor. Kolalı içeceklere "tuvalet temizleyicisi" benzetmesi yapan Baba Ramdev, ülkesindeki yabancı firmaların kapatılması fikrini savunuyor. Batı ülkelerinin baş aşağı gittiğini düşünen Baba Ramdev, Hindistan'ın dünyaya, "yoga" ile hükmedeceği fikrini savunuyor.