BM ırkçılığa karşı savaş açtı

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, yabancı düşmanlığı ve ırkçılıkla mücadele için yeni stratejiler belirlerken, kurumun Uluslararası Koruma Bölümü Başkanı Volker Türk, yabancı düşmanlığı ve ırkçılığın, "kaçak göçmen, vatansız, mülteci ve sığınmacılara karşı ayrımcılığın ve hoşgörüsüzlüğün ana kaynağı" olduğunu söyledi.

Perşembe 24.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 24.12.2009 09:27
ABONE OL
"Diğer'lerine karşı korkunun dünyadaki ekonomik kriz ve bazı ülkelerde kötüye giden politik atmosferle birleşerek ırkçılığa ve hoşgörüsüzlüğe neden olduğunu" kaydeden Türk, yeni stratejiler bağlamında hoşgörüsüzlük, ırkçılık, ayrımcılık ve nefret suçlarının nedenleri gözlemleyeceklerini ifade etti.

Hoşgörüden uzak davranışların Birleşmiş Milletler'in tek başına karşı gelebileceği bir sorun olmadığının altını çizen Volker Türk, hükümetlerin, sivil toplum örgütlerinin ve polis teşkilatlarının yardımına ihtiyaç duyduklarını kaydetti.

"Başkasına karşı korku'nun fethedilmesi gerektiğini vurgulayan Türk, "vatansız, sığınmacı ve mültecilerin korunmasına karşı en büyük tehditlerin "ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve hoşgörüsüzlük" olduğunun altını çizdi.

Halihazırda dünyada on milyonlarca kaçak göçmen, sığınmacı, mülteci ve vatansız insan bulunuyor.