Guantanamo, 2011'e kadar açık kalabilir

ABD Başkanı Barack Obama'nın Guantanamo'nun gelecek aya kadar kapanmasına ilişkin vaatlerine rağmen, hükümetin Illinois eyaletindeki hapishaneyi satın alıp yeniden düzenleme sürecinin aylar süreceği, dolayısıyla da Guantanamo'nun kapatılması işleminin 2011'e kadar uzayabileceği bildirildi.

Perşembe 24.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 24.12.2009 12:31
ABONE OL
Amerikan Senatosunda Cumhuriyetçilerin sözcüsü Mitch McConnell, partisinin, federal hükümetin Illinois eyaletindeki Thomson cezaevini satın alması için ayrılacak bütçeyi engelleme yolunda erteleme taktiklerini kullanacağını ve bu konuda Demokratlardan da destek bulmayı beklediklerini söyledi.

Kongre'nin bazı önde gelen Demokrat üyeleriyse hapishaneye ayrılacak paraya partililerin muhalefet edip etmeyeceğini söylemek için henüz erken olduğunu aktardı.

Demokrat Senatör Jim Webb, daha önce, uluslararası terörizmle suçlanan zanlıların düşman savaşçı olarak değerlendirilmesi gerektiğini, bu kişilerin ABD mahkemelerinde yargılanamayacaklarını, Amerikan cezaevlerinde tutulamayacaklarını belirtmişti.

GUANTANAMO'DAN FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

Bu arada, Beyaz Saray sözcüsü Ben LaBolt, Associated Press ajansına verdiği demeçte, Obama'nın Guantanamo'daki gözaltı tesisinin kapatılması vaadine halen bağlı olduğunu, son haftalarda bu konuda ilerlemeler kaydedildiğini belirterek, Guantanamo'daki tutsak sayısının 2002'ye oranla azaldığına dikkati çekti.

LaBolt, Thomson cezaevinin satın alınıp yeniden düzenlenmesi için gerekli fonların temini konusunda Kongre ile çalıştıklarını ifade etti.

ABD Başkanı Obama, Guantanamo'nun kapatılması konusunda 22 Ocak 2010 tarihini vermişti. Bu tarih gerçekçi bulunmasa da Obama, Guantanamo'daki tutsakların transfer edilmesi planlanan Illinois'deki yüksek güvenlikli Thomson cezaevinin federal hükümet tarafından satın alınması girişimlerinin hızlandırılması talimatını vermişti.