Haber turu

Perşembe 24.12.2009
Son Güncelleme: Perşembe 24.12.2009
ABONE OL
Bill Clinton'a suikast iddiası
İngiliz Daily Telegraph gazetesi, ABD'nin eski Başkanı Bill Clinton'ın 1996 yılında Filipinler'de suikast girişiminden kıl payı kurtulduğunu yazdı. Gazete, Amerikalı hukuk Profesörü Ken Gromley'in yeni kitabında yer alan bu iddiayı, sayfalarına taşıdı. İddiaya göre, girişim Usame bin Ladin'e bağlı teröristlerce düzenlenmek istendi ancak korumaların şifreli telsiz konuşmalarını tespit etmesi üzerine önlendi.

Milletvekilinin arabasına bomba
Bulgaristan'da üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi milletvekili Delyan Peevski'ye ait cipin yanında bomba patladığı açıklandı. Bir ziyaret dolayısıyla yurt dışında bulunan Peevski'nin, başkent Sofya'nın "Puşkin" sokağında park ettiği cipinin yanındaki çöpte kimin tarafından konulduğu belli olmayan bomba patladı. İçişleri Bakanı Tzvetan Tsevetnov, olayın çok yönlü araştırıldığını belirtti. Peevski aynı zamanda bir medya grubunun sahibi.

Kilise: Eşcinsellik kişisel tercih
Rus Ortodoks Kilisesi, eşcinselliği günah olarak görmesine rağmen, homoseksüelliğin "kişisel bir tercih" olduğu açıklaması yaptı. Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ile görüşmesinde, kilisenin aynı cinsiyetteki kişilerin evliliğine karşı olduğunu, ancak buna rağmen eşcinsellere eziyet edilmemesi veya ayrımcılık uygulanmaması gerektiğini söyledi. Daha önce başkent Moskova'daki eşcinsellerin yürüyüşüne ve toplantısına sert tepki gösteren kilisenin bu açıklaması, eşcinsellere yönelik yaklaşımında değişiklik yapma isteği olarak yorumlandı.

Türk gemiye fiber kablo cezası
İspanya'nın güneyindeki Ceuta Limanı'nda demir aldığı sırada deniz altından geçen fiber optik kabloyu kopardığı iddia edilen Türk gemisine ceza verileceği belirtildi. İspanyol telekom şirketi Telefonica'ya ait fiber optik kablonun kopması olayıyla ilgili başlatılan soruşturma hakkında basına bilgi veren Ceuta Liman Müdürlüğü, büyük olasılıkla Türk gemisine para cezası verileceğini açıkladı. Yetkililer, hafta sonunda yaşanan olayda demir aldığı sırada fiber optik kabloyu koparan Türk gemisinin izinsiz bir bölgede yükleme yaptığını savundu.