Londra'da Noel heyecanı

İngiltere'nin başkenti Londra'da her yıl olduğu gibi bu yıl da kurulan eğlence parkları, süslenen caddeler, sokaklar ve mağaza vitrinleriyle, Noel renkli bir şekilde kutlanıyor.

Perşembe 24.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 24.12.2009 09:26
ABONE OL
Yıl boyunca yürüyüşlere ve protestolara sahne olan başkent Londra'daki ünlü Hyde Park, bu kez Noel nedeniyle kurulan lunapark ve buz pateni pistiyle çok sayıda turistin ve İngiliz'in ilgi odağı oluyor.

Sadece Hyde Park değil, Londra'nın birçok yerinde kurulan çok sayıda lunaparkta, çocuklar ve yetişkinler sadece eğlenmekle kalmıyor, aynı zamanda hediyelik eşya stantlarından Noel ve yılbaşı hediyelerini alıyor ve geleneksel Noel yemeklerinden yiyiyor.

Özellikle yılbaşı gecesinde eğlencelerin merkezi olan Trafalgar Meydanı'nda ise her yıl olduğu gibi bu yıl da Norveç'ten gelen dev bir çam ağacı bulunuyor. Norveç'in 1947'den bu yana her sene, 2. Dünya Savaşı'ndaki desteğinden dolayı İngiltere'ye hediye ettiği çam ağacı, ışıklarıyla, Noel ve yeni yılın simgesi olarak bu yıl da Trafalgar Meydanı'nı süslüyor.

Işıklandırmasıyla göz kamaştıran Londra'nın alışveriş merkezi Regent Street ve Oxford Circus'da bulunan mağazalar ise, Noel'in hemen ardından başlayacak büyük indirimler için vitrinlerini hazırlıyor.
Bu arada, Avrupa genelindeki soğuk havanın etkisini gösterdiği Birleşik Krallık'ta, bazı bölgeler, özellikle de İskoçya ve Galler bu akşam kutlanacak Noel'i, karla birlikte karşılıyor.

*DÜNYA YENİ YILA BÖYLE HAZIRLANIYOR-GALERİ

*EN GÜZEL NOEL ABLALAR-GALERİ

KRALİYET AİLESİ NOEL'DE YİNE NORFOLK'TA
Kraliyet ailesi ise bu yıl da, her yıl Noel için bir araya geldiği Norfolk Sandringham'daki evinde olacak. Geleneksel olarak her yıl tüm kraliyet ailesinin bir araya geldiği ve Noel yemeğini yediği buluşmanın bu seneki farkı ise, Kraliçe 2. Elizabeth'in, ailesinin fotoğraflarını çekmeye çalışacak "paparazziler" konusundaki uyarısı ve kısıtlaması oldu.

Bu yıl, paparazziler kraliyet ailesinin Noel yemeğine gelişlerinin fotoğraflarını çekemeyecek.

Sandringham çevresinde, özel izni olan fotoğrafçılar dışında, serbest çalışan fotoğrafçıların ailenin fotoğraflarını çekmemesi için güvenlik önlemleri alınacak.

Paparazziler özellikle Prens William ve Harry ile kız arkadaşlarını görüntülemek için saatlerce Sandringham'da kraliyet ailesinin evinin önünde bekliyordu.