Karakış Noel'i zehir etti: 18 ölü

ABD'nin büyük bir bölümünü etkisi altına soğuk hava dalgası, Noel gecesini ABD'lilere zehir etti.

Cuma 25.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 25.12.2009 12:41
ABONE OL
ABD'de karayollarında buzlanma ve tipi nedeniyle meydana gelen trafik kazalarında 18 kişi hayatını kaybetti. Özellikle ABD'nin orta bölgesindeki eyaletleri etkisi altına alan soğuk hava ve tipi yüzünden bazı eyaletlerde Noel ayinleri ve Noel etkinlikleri iptal edildi. Bir çok karayolu tipi ve buzlanma yüzünden ulaşıma kapandı. Hava sıcaklığı Montana eyaletinde sıfırın altında eksi 35 dereceye kadar düştü.

Önceki gün başlayan tipi, Kansas, Nebraska, Missouri, Minnesota ve Güney Dakota eyaletlerinde hayatı olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Bu eyaletlerde kar kalınlığının bazı bölgelerde 60 santimetreye ulaştığı bildirildi. Amerikan Ulusal Meteoroloji kuruluşu bu eyaletler için hava şartlarının tehlikeli bir durumda olduğunu açıkladı.

*FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

Kuruluş, Boston, New York, Washington ve Richmond şehirlerinde tipinin yerini sağanak yağmur bırakacağını ve bazı bölgelerde karların erimesi ve sağanak yağmur yüzünden bu şehirlerin bazı bölgelerinin sel tehlikesi ile karşı karşıya kalabileceği açıklandı.

Kötü hava şartları ülkede hava taşımacılığını da olumsuz olarak etkiledi. Kötü hava şartları yüzünden ülkedeki bir çok havaalanında, bir çok sefer gecikmeli olarak yapıldı yada iptal edildi. Tren seferleri ise bir çok bölgede gecikmeli olarak yapılıyor.