Milyonlarca aşı elde kalacak

Domuz gribi salgınının kısa sürede pandemi seviyesine ulaşmasının ardından satın alınan milyonlarca doz aşı ülkelerin elinde kalacak.

Cuma 25.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 25.12.2009 10:38
ABONE OL
Kış aylarının bitmesiyle son bulacağı tahmin edilen domuz gribi salgını Avrupalıları korkutmuyor. Pek çok ülkede satın alınan toplam aşının yüzde onu bile kullanılmadı.

Kış aylarının bitimine kadar bir miktar daha aşının kullanılabileceğini belirten uzmanlar uyarıyor: "Domuz gribi salgını tarihe karıştığında, üretici ilaç firmaları biraz daha zengin olacak ve biz satın aldığımız milyonlarca doz aşıyla baş başa kalacağız."

11 Haziran 2009 günü Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) domuz gribi salgınını 'pandemik' olarak tanımlamasından sonra harekete geçen ülkeler, milyonlarca doz aşı sipariş etti. O dönem kamuoyunda oluşan panik havasını gidermek için hızla aşı sipariş eden ülkeler şimdi satın alınan aşıların ellerinde kalmasıyla karşı karşıya. Henüz sipariş edilen aşıların tamamının ülkelere teslim edilmemesine rağmen şimdiden milyonlarca doz aşı elde kalmış durumda. Üstelik ülkeler aşı imalatçılarıyla yaptıkları anlaşma gereği verdikleri siparişlerin tamamını satın almak zorunda.

AŞI FİRMALARI ZENGİN OLUYOR

İngiltere, Fransa, İsveç ve Danimarka 175,1 milyon doz AH1N1 aşısı satın aldı. Şu ana kadar kullanılan miktar ise 11 milyon doz bile değil. Domuz gribi aşısının GlaxoSmithKlein'den satın alan Danimarka bugüne kadar ilaç firmasına 131 milyon Amerika Doları kazandırdı. Serum Enstitüsü'nün verdiği bilgilere göre Danimarka, domuz gribinin pandemik seviyeye ulaşmasından sonra toplam 3,1 milyon aşı satın aldı. Bugüne kadar satın alınan aşıların sadece 380 bin dozu kullanıldı. Geri kalan aşılar depolarda bekletiliyor.

Benzer durum diğer Avrupa ülkeleri içinde geçerli. Toplam 18 milyon doz aşı satın alan İsveç'te kullanılan aşı miktarı 5 milyon dozu geçmiyor. Fransa ve İngiltere gibi nüfusu İskandinav ülkelerine oranla çok fazla olan ülkelerin durumu ise daha da vahim. Toplam 94 milyon doz aşı satın alan Fransada sadece 3 milyon doz aşı kullanıldı. 51 milyondan fazla nüfusu olan İngiltere'de ise 60 milyon doz aşı satın alınmıştı, sadece 2,3 milyon dozu kullanıldı. Aşı imalatçılarının bugüne kadar domuz gribinden 55 milyar krondan fazla para kazandığı tahmin ediliyor.