Papa böyle yere düştü

Vatikan'da, Noel ayini sırasında akli dengesinin yerinde olmadığı sanılan bir kadın Papa'yı iterek yere düşürdü.

Cuma 25.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 25.12.2009 12:10
ABONE OL
Vatikan Sözcüsü, yaptığı açıklamada, ''Akli dengesi bozuk gibi görünen bir kadının, Saint Peter Bazilikası'nda bariyerlerden atlayarak Noel ayin törenini başlatmak üzere koridorda ilerleyen Papa 16. Benedictus'u ittiğini ve yere düşürdüğünü, Papa'nın hızlıca ayağa kalktığını ve yara almadığını'' söyledi.

Açıklamada, 82 yaşındaki Papa'nın sakince kilise mihrabına doğru yürümesini sürdürdüğü ve töreni başlattığı bildirildi.

Kardinal Roger Etchegaray'ı da iten kadının Vatikan polisi tarafından tutuklandığı, Kardinal Etchegaray'ın ise kontrolden geçirilmek üzere hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

Geçen yıl da bir kadının bariyerlerden atlayarak Papa'ya yaklaşmak istediği, ancak korumalarca engellendiği kaydedildi.

PAPA'NIN SAĞLIĞI YERİNDE

Vatikan'da Noel ayini sırasında bir kadın tarafından itilerek yere düşürülen Alman Papa 16. Benediktus'un sağlığında herhangi bir sorun bulunmadığı açıklandı.

Vatikan Basın Sözcüsü Peder Federico Lombardi, gece Aziz Petrus Bazilikasındaki ayin sırasında meydana gelen olayın akabinde 16. Benediktus'un programında herhangi bir değişiklik söz konusu olmadığını, 82 yaşındaki papanın Noel yortusuyla ilgili tüm kutlamalarda yer alacağını duyurdu.

Olay sırasında yere düşen 87 yaşındaki Kardinal Etchegaray'ın ise uyluk kemiğinin kırıldığı belirtildi.
Peder Lombardi, 16. Benediktus'un üzerine atlama girişiminde bulunan kişinin kimliği de Susanna Maiolo olarak açıklandı. Lombardi, 25 yaşındaki Maiolo'nun hem İtalya, hem İsviçre vatandaşı olduğunu ve psikolojik sorunları nedeniyle tedavi görmekte olduğunu da kaydetti.

Roma Katolik Kilisesinin lideri Papa 16. Benediktus, ayin sırasında meydana gelen olayda yere düşmüş, ardından hızla ayağa kalkmıştı. Olay esnasında 16. Benediktus'un yanında bulunan Kardinal Etchegaray ise yere düşmesinin ardından önce Vatikan'daki revire, daha sonra Gemelli Polikliniğine kaldırılmıştı.

* Son 10 yıla damgasını vuran fotoğraflar

* Avrupa'da kara kış - GALERİ

* Dünyanın en eski kentleri - GALERİ

* Yılın fotoğrafları - 1

* Yılın fotoğrafları - 2

* Yılın fotoğrafları - 3