'Para'layan muhalefet

İran'da iktidar ile muhalefetin savaşı twitter'dan sonra bu kez kâğıt paralar üzerinden sürüyor. Merkez Bankası, üstünde "Diktatöre ölüm!" gibi sloganlar yazılı banknotları geçersiz ilan etti

Cuma 25.12.2009
Son Güncelleme: Cuma 25.12.2009
ABONE OL

İran yönetimi, muhalefetle mücadelesini yeni bir boyuta taşıyarak, üzerine slogan ve benzeri ifadeler yazılmış kağıt paraların gelecek haftadan itibaren geçersiz sayılacağını ilan etti. Cam-e Cem gazetesi, dün Merkez Bankası Yetkilisi İbrahim Dervişi'ye dayanarak verdiği haberde, "Üzerinde yazı olan veya herhangi bir şey basılmış olan veya ek işaretler bulunan banknotlar gelecek haftadan itibaren geçersiz olacak" ifadesini kullandı. Dervişi, halkı ve dükkan sahiplerini bu tür paraları 8 Ocaktan itibaren kabul etmemeye çağırdı. Aynı haberi devlet radyosu da verdi. İran'da muhalefet liderlerine destek ifadelerinin yazılı olduğu kağıt paralarda, haziran ayındaki tartışmalı cumhurbaşkanı seçimlerinden sonra artış görülmüştü. Kağıt paralarda, muhalefet lideri Mir Hüseyin Musevi ile İkinci İmam Hz. Hüseyin arasında paralellik kuran "Ya Hüseyin, Mir Hüseyin" sloganı ile "Muntazeri ölmedi" gibi ifadeler en çok dikkat çekenler. Tamamı İran İslam Cumhuriyeti'nin kurucusu Ayetullah Humeyni'nin fotoğraflarını taşıyan banknotlarda, siyasi olmayan yazılara da rastlanıyor.

KUM-NECEFABAD DIŞINA YASAK

Bu arada İran yönetimi, geçen hafta ölen muhalif Büyük Ayetullah Hüseyin Ali Muntazeri için, doğum yeri Necefabad ve kutsal Kum kenti dışında anma törenleri düzenlenmesini yasakladı. Muntazeri için önceki gün Necefabad ve İsfahan kentinde yapılan anma törenlerine polisin ve muhafazakar milislerin müdahalesi üzerine çıkan çatışmalarda çok sayıda kişi yaralanmış ve 50'yi aşkın kişi de gözaltına alınmıştı. Kum kentindeki evinde geçen cumartesi gecesi 85 yaşında ölen Muntazeri için, Şii geleneklerine göre ölümünün 7. gününde geniş anma törenleri düzenlenmesi bekleniyordu. Muntazeri'nin ölümünün 7'nci günü, aynı zamanda Aşura gününe de denk geliyor.

'HALKIN DÜŞMANI'
Bu riyalin arka yüzünde 12 Haziran'daki seçimleri ikinci kez kazanan Cumhurbaşkanı Ahmedinecad karikatürü çizilmiş. Altında da 'halkın düşmanı' ibaresi yer alıyor.

'DİKTATÖRE ÖLÜM'
Üzerinde Humeyni'nin resmi bulunan 20 bin riyal kağıt paranın en altında ise "death2dictator" sitesinin adresi bulunuyor.

'1 MİLYAR SLOGAN'
Bu kağıt paranın ön yüzünde de, "Banknotlara 1 milyar slogan için hemen kalemi elinize alın" çağrısı bulunuyor.

'ADALETİ BULACAĞIZ'
Nükleer program anısına basılan bu kağıt paranın üzerinde ise "İran halkı adaleti nerede olursa olsun, er veya geç bulacak" yazıyor.

* Son 10 yıla damgasını vuran fotoğraflar


* Avrupa'da kara kış - GALERİ


* Dünyanın en eski kentleri - GALERİ


* Yılın fotoğrafları - 1


* Yılın fotoğrafları - 2


* Yılın fotoğrafları - 3