278 kişiyi havaya uçuracaktı

Amsterdam'dan ABD'nin Detroit kentine gelen bir yolcu uçağını havaya uçurma girişiminde bulunulduğu, ancak girişimin başarısızlıkla sonuçlandığı bildirildi.

Cumartesi 26.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 26.12.2009 16:51
ABONE OL
Amerikan ulusal güvenlik kurumu (NSA) yetkilileri, ''Amsterdam'dan kalkan Northwest Havayollarına ait 253 sefer sayılı Airbus 330 tipi uçağın 278 yolcusuyla Detroit'e indiğini belirterek, ''bu sırada bir kişinin uçağı havaya uçurmaya çalıştığını, ancak başarısız olduğunu'' söyledi.

Olayla ilgili soruşturmanın sürdüğünü belirten yetkililer, şüphelinin Abdul Mudallad adında ve Nijerya vatandaşı olduğunu ifade ederek, şüphelinin El Kaide ile bağlantısı bulunduğunu kaydetti.

Güvenlik kurumu yetkilileri, ek ve kısıtlayıcı önlemlerin, iç ve dış hatlarda uygulamaya sokulacağını da belirtti.

Hava yolu şirket yetkilileri de uçağın Nijerya'dan kalktığını ve Amsterdam bağlantılı olarak Detroit'e geldiğini belirtirken, şüphelinin toz ve sıvı karışımı bir patlayıcıyı patlatmaya çalıştığını, ancak ateşleme düzeneğindeki bir aksaklık nedeniyle patlamanın gerçekleşmediğini söyledi.

Şüphelinin etkisiz hale getirildiğini belirten hava yolu şirketi yetkilileri, ayrıca bir yolcunun hastaneye kaldırıldığını bildirdi. Ancak bu yolcu ile ilgili ayrıntı verilmedi.

Olayın Delta Havayolları'na ait uçakta meydana geldiğini belirten şirket yetkilileri, Northwest ile Delta'nın birleştiğini de anımsattı.

HAVA YOLU ULAŞIMINDA GÜVENLİĞİN ARTIRILMASI

Öte yandan, ABD Başkanı Barack Obama'nın da ''hava yolu ulaşımında güvenliğin artırılması yönünde gerekli tüm önlemlerin alınması'' talimatını verdiği bildirildi.

Beyaz Saray sözcüsü Bill Burton, Hawai'de Noel tatilinde bulunan Obama'nın olayla ilgili tüm gelişmeleri yakından ve düzenli olarak takip ettiğini belirterek, Obama ve güvenlik yetkililerinin bu süreçte zaman zaman durum değerlendirmesi yaptıklarını kaydetti.

Burton, Obama'nın ''havayolu ulaşımında güvenliğin artırılması için gerekli tüm önlemlerin alınması'' yönünde talimat verdiğini de kaydetti.

Beyaz Saray yetkilileri söz konusu olayın ''terörist eylem girişimi'' olarak değerlendirildiğini belirtti.

SALDIRI GİRİŞİMİYLE İLGİLİ İNGİLTERE'DE ARAMA YAPILDI

İngiliz polisi, Amsterdam - Detroit uçuşunda bir patlayıcı infilak ettirmeye çalışan Nijeryalıyla ilgili operasyon başlattı.

İngiltere Başbakanı Gordon Brown, Amerikalı yetkililerle yakın işbirliği içerisinde olduklarını söyledi. Brown, başkent Londra'daki bazı binalarda arma yapıldığını açıkladı.

Şüphelinin daha önce İngiltere'de öğrenci olarak bir süre kaldığı belirtiliyor.

"ABD'Yİ SALLAYAN KOMPLO TEORİLERİ" HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

"TSUNAMİNİN 5. YILI" HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

"DOMUZ GRİBİNE YENİ TEDAVİ" HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

"KARADA UÇABİLEN TEK ARAÇ" HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

"AMERİKALI OYUNCU CHARLIE SHEEN GÖZALTINDA" HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

"2009'UN EN RÜKÜŞLERİ" HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ...