2'nci 11 Eylül'e ramak kaldı

ABD'de yeni bir 11 Eylül saldırısı son anda önlendi. Amsterdam'dan 278 yolcusuyla Detroit'e inen uçağı havaya uçurmak isteyen 23 yaşındaki Nijeryalı, bacağındaki patlayıcıları harekete geçiremeden yakalandı

Pazar 27.12.2009
Son Güncelleme: Pazar 27.12.2009
ABONE OL
Hollanda'nın Amsterdam kentinden ABD'nin Detroit kentine giden yolcu uçağını havaya uçurma girişimi son anda engellendi. Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) yetkilileri, "Amsterdam'dan kalkan Northwest Havayollarına ait 253 sefer sayılı Airbus 330 tipi uçağın 278 yolcusuyla Detroit'e indiğini belirterek, "Bu sırada bir kişinin uçağı havaya uçurmaya çalıştığını, ancak başarısız olduğunu'' söyledi. İngiltere'de üniversitede okuyan Nijeryalı 23 yaşındaki Ömer Faruk Abdülmuttalib'in 20 dakika süreyle tuvelete gittiği, yerine döndükten sonra da karnının ağrıdığını ileri sürerek üzerine battaniye örttüğü ifade edildi. Bunun ardından yolcuların fişek sesine benzer küçük patlama sesleri duyduğu, içeriye bir koku yayıldığını hissettikleri, Abdülmuttalib'in pantolonu ve uçağın duvarının alev aldığını gördükleri kaydedildi.

BANKACININ OĞLU ÇIKTI

Bu gelişmelerden sonra Abdülmuttalib'in yolcular ve mürettebat tarafından etkisiz hale getirildiği, cebinde ne olduğu sorulduğunda da "patlayıcı bir madde" cevabını verdiği belirtildi. Abdülmuttalib'in sorguda El Kaide adına hareket ettiğini söylediği açıklandı. Yolculardan Melinda Dennis, Abdülmuttalib'in bir bacağının kötü bir şekilde yandığını ve alevlerin söndürüldüğünü anlattı. Bir başka yolcu Syed Jafri ise "Bir adam şüphelinin üzerine atladı. Sonra panik yaşandı" dedi. ABD'li yetkililer uçaktan indirilen Abdülmuttalib'in bacağına patlayıcı toz bantladığı ve bir şırınganın içinde bulunan kimyasalları bu tozla birleştirerek uçağı havaya uçurmayı amaçladığını bildirdi. ABD Başsavcısı Eric Holder "Uçağı havaya uçurma girişimi başarılı olsaydı, çok sayıda masum insan ölebilir ya da yaralanabilirdi"dedi. Bacağında 3. derece yanık oluşan Abdülmuttalib'in, uçağa binmesi yasak olan terör şüphelileri listesinde olmadığı öne sürüldü. Nijerya'da önemli bir bankacının oğlu olduğu belirtilen zanlının, uçağı güçlü bir patlayıcıyla havaya uçurmaya çalışmakla suçlandığı bildirildi.

* Son 10 yıla damgasını vuran fotoğraflar

* Avrupa'da kara kış - GALERİ

* Dünyanın en eski kentleri - GALERİ

* Yılın fotoğrafları - 1

* Yılın fotoğrafları - 2

* Yılın fotoğrafları - 3