Haber turu

Pazar 27.12.2009
Son Güncelleme: Pazar 27.12.2009
ABONE OL
Güvenliği için yılda 12 milyon $ gidiyor
Eski İngiltere Başbakanı Tony Blair'in İngiliz halkına yılda 12 milyon dolara mal olduğu öne sürüldü. İngiliz Daily Telegraph gazetesinin haberine göre, eski Başbakan Blair'in özellikle dış gezileri nedeniyle ülkeye en maliyetli kişisi konumunda. Blair'i korumak için 20'den fazla yetkilinin görevlendirildiğini kaydeden gazete, bunun da haftada 300 bin dolara mal olduğunu belirtti. Gazete, önümüzdeki yıl Irak savaşı nedeniyle ifade verecek Blair'in, saldırı endişesiyle korumasının sıkılaştırılacağına dikkat çekti.

'Çin,tarihi Kaşgar kentini yok ediyor'
Dünya Uygur Kurultayı Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk, Çin yönetiminin Sincan Uygur Bölgesi'nin tarihi Kaşgar kentinde "yeniden yapılandırma" faaliyetleri adı altında yıkım yaptığını belirtti. Tümtürk, "Çin, Doğu Türkistan topraklarından Müslüman Türk kimliğini silme çabalarının son aşamasına gelmiştir" dedi. Kaşgar'ın "Orta Asya'nın Müslüman Türk kimliğini vurgulayan imzası" niteliğinde olduğunu ifade eden Tümtürk, "Yüzlerce tarihi eser, yeni plazalara yer açılsın diye yıkılıyor" diye konuştu.

'Merkel-Sarkozy ikna edilmeliler'
ABD'nin önde gelen düşünce kuruluşlarından Center for New Politics and Policy'nin dış politika uzmanı Webster Brooks, Türkiye'nin bölgesinde yükselişe geçtiğini kaydetti. ABD Başkanı Obama'nın İran'a yaptırımlar ve Afganistan'a ek asker taleplerini Başbakan Erdoğan'a kabul ettiremediğine dikkat çeken Brooks, "Obama Türkiye ile ilişkilerini dengede tutabilmek için Almanya Başbakanı Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'yi Türkiye'nin AB üyeliğini desteklemeleri konusunda ikna etmeli" dedi.

Kerkük'te otuz füze ele geçirildi
Irak genel seçimleri öncesi, ülkenin kuzeyindeki Kerkük kenti yakınlarında bir cephanelik ortaya çıkarıldı. Kerkük'ün güneybatısındaki Hevice'de ortaya çıkarılan silah teposunda 250 havan topu, 35 kilo TNT ve 30 adet füze bulundu. Cephaneliğin ele geçirilmesi sırasında askerlerle terörist bir grup arasında çıkan çatışmada ise 1 terörist öldü, beşi sağ olarak yakalandı. Yakalanan şahıslar, sorgulanırken güvenlik güçlerinin 6 martta yapılacak seçimler öncesi aramalarını daha da sıkılaştıracakları kaydediliyor.

* Son 10 yıla damgasını vuran fotoğraflar

* Avrupa'da kara kış - GALERİ

* Dünyanın en eski kentleri - GALERİ

* Yılın fotoğrafları - 1

* Yılın fotoğrafları - 2

* Yılın fotoğrafları - 3