İran iyice karıştı

Pazar 27.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazar 27.12.2009 22:25
ABONE OL
İran'da, izinsiz gösteri yapan bir grubun, vatandaşlara ve polise saldırısında çıkan olaylarda ölenlerin sayısının 5'e yükseldiği bildirildi.

Tahran Emniyet Müdürlüğü, ''Yabancı kitle iletişim araçlarının yönlendirmesi ve teşvikiyle bir grup fitnecinin önceden planlanmış bir biçimde başkentteki sokaklarda halka ve polise saldırdığını ve kamu malını tahrip ettiğini'' açıkladı.

''Güvenlik güçleri, halkın can ve malını korumak, kamu güvenliğini sağlamak ve Aşure Günü'nün saygınlığını korumak için yasal görevlerini yerine getirmişlerdir'' ifadesinin kullanıldığı açıklamada, ''Fitneci grubun, taş ve diğer yabancı cisimlerle saldırısı sonucu çok sayıda polisin yaralandığı'' belirtildi.

Açıklamada, ''saldırganların eylemlerini ve tahrip olaylarını sürdürmeleri üzerine güvenlik güçlerinin, silah dışındaki araç gereçlerle kararlı bir biçimde müdahalede bulundukları'' kaydedildi.

''Kargaşada ne yazık ki, 5 kişi kuşkulu bir biçimde yaşamlarını yitirdi ve çok sayıda kişi de yaralandı'' denilen açıklamada, uzmanların konuya ilişkin kuşkuları gidermek için araştırma yaptıkları ifade edildi.

Açıklamada, ''Fitne ateşinin söndürülmesinde güvenlik güçlerine yardım eden halka teşekkür edildi ve olayla ilgili soruşturmanın kapsamlı olarak sürdürüldüğü'' de belirtildi.

İran Emniyet Genel Müdür Vekili Ahmet Rıza Radan da İran Devlet Televizyonu'ndaki açıklamasında, saldırgan gruptan 300 kişinin gözaltına alındığını bildirmişti.

Bu arada İran İstihbarat Bakanlığı da, ''münafık teröristler grubuna bağlı unsurlardan yakalananlar olduğunu'' duyurdu.