Muhalif gösterilerde çatışma

İran'da Aşure merasimleri sırasında Tahran'da muhaliflerle polis arasında çıkan çatışmalarda 4 kişinin öldüğü haberlerinin ardından, diğer kentlerde de çatışmalar çıktığı öne sürüldü.

Pazar 27.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazar 27.12.2009 13:18
ABONE OL
Muhalefete ait internet sitesi Jaras, bugün Tahran'ın yanı sıra İsfahan ve Necefabad kentlerinde güvenlik güçleriyle muhalefet yanlıları arasında arbede meydana geldiğini belirtti.

Muhalefet yanlısı internet siteleri Jaras ve "Rah-e-Sabz", Tahran'da 4 muhalif göstericinin öldüğünü duyurdu.

Jaras internet sitesinde, göstericilerin ölen kişilerden birinin cesedini sloganlar eşliğinde taşıdıkları belirtildi.

"Rah-e-Sabz" sitesi de ölenlerden 3'ünün "doğrudan güvenlik güçlerinin ateşiyle" öldüğünü iddia etti. Üç göstericinin Tahran'ın doğusundan batısına uzanan İnkılap meydanındaki Kolej Köprüsü civarında, dördüncü göstericinin de bu yerin yakınlarında öldüğü öne sürüldü.

Tahran'daki gösterilerde can kaybı olduğu haberleri henüz resmi ya da bağımsız kaynaklarca doğrulanmadı.

Sitede daha önce de Tahran'ın merkezinde polisin muhalefet yanlısı göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandığı, göstericilerin bir polis motosikletini ateşe verdiği, polisin bölgeyi kontrol altına aldığı, arbede çıktığı duyurulmuştu.

Bu arada El Cezire'nin internet sitesinde, Tahran'ın merkezinde polisin havaya uyarı ateşi açtığı, göz yaşartıcı gaz kullandığı belirtildi.

El Cezire muhabirinin, ayrıca polisin bazı göstericileri gözaltına aldığını gördüğü kaydedildi. Haberde, yüzlerce muhalefet yanlısının Büyük Ayetullah Hüseyin Ali Montazari ve muhalefet lideri Mir Hüseyin Musevi yanlısı sloganlar attıkları bildirildi.

Reuters ajansına bilgi veren bir görgü tanığı da polisin sokağa çıkan muhalif grupların birbiriyle buluşmasına engel olduğunu belirtti.

Bu arada binlerce hükümet yanlısının, Tahran'ın merkezinde toplandığı kaydedildi.

İran'da bugün, Kerbela şehitlerini anma törenleri düzenleniyor.

Yetkililer, muhalifleri Aşure etkinlikleri sırasında protesto eylemlerine girişmemeleri konusunda uyarmıştı. Jaras da Aşure etkinlikleri sırasında muhalefet yanlılarının olası protesto gösterilerini engellemek üzere Tahran'ın merkezine yüzlerce polisin konuşlandığını belirtmişti.