Konvoyu Ürdünlü kadınlar doyuruyor

İngiltere'den yola çıkan Filistin'e Özgürlük Konvoyu, 'özgürlük' kelimesinden dolayı Mısır'ın engeline takıldı. Ürdün'ün Akabe kentinde bekletilen konvoydaki 250'si Avrupalı 500'e yakın kişiyi Ürdünlü kadınlar yaptıkları yemeklerle besliyor

Pazar 27.12.2009
Son Güncelleme: Pazar 27.12.2009
ABONE OL
Filistin'in Gazze kentine gitmek için 6 Aralık'ta Londra'dan yola çıkan Filistin Konvoyu, Mısır'ın izin vermemesi nedeniyle 3 gündür Ürdün'ün Akabe kentinde bekliyor. 500 kişiden oluşan konvoyda Amerika, İngiltere ve Avrupa ülkeleri vatandaşları ile 200 Türk vatandaşı var. Konvoydakiler, geceyi çadırlarda ya da uyku tulumlarıyla dışarıda geçiriyor. Geceleri marşlar söylenip halaylar çekiliyor. Konvoya Ürdünlü kadınlar evde pişirdikleri yemeklerle destek veriyor. Ürdünlü kadınlar başta olmak üzere bir çok sivil toplum kuruluşu ekibin yemek, içecek ve ulaşım gibi diğer ihtiyaçlarını karşılamada yardımcı oluyor. Konvoyun Türkiye organizatörü İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, "Akabe dar geçit demek. Ama biz bu dar geçidi geçeceğiz. Mısır, Dışişleri Bakanlığımıza verdiği notada 'bu siyasi konvoydur, içerisinde özgürlük kelimesi geçiyor. Mısır'a ve Gazze'ye geçişine izin vermeyiz' diyor. Bütün dünya şimdiye kadar sadece İsrail'in suçlu olduğunu biliyordu. Şimdi Mısır da suça ortak oldu" dedi.

16 TÜRK VEKİLE VETO

Bu arada, Türkiye'den konvoyu takip etmek üzere Mısır'a gitmek isteyen gazeteciler de vize sıkıntısı yaşıyor. Yaklaşık 20 basın mensubu Dışişleri'nin araya girmesine rağmen vize alamadı. Mısır, konvoya destek olmak için harekete geçen 16 Türk milletvekiline de izin vermedi. Bunun diplomatik krize yol açacağı ifade ediliyor.

* Son 10 yıla damgasını vuran fotoğraflar

* Avrupa'da kara kış - GALERİ

* Dünyanın en eski kentleri - GALERİ

* Yılın fotoğrafları - 1

* Yılın fotoğrafları - 2

* Yılın fotoğrafları - 3