"Domuz gribi" aşısı kaygıları sürüyor

ABD'de ailelerin 3'te biri, güvenliğine yönelik kaygıları nedeniyle çocuklarına "domuz gribi" aşısı yaptırmaktan kaçınırken, ülkede hem gribin etkisi hem de gribe yönelik kamuoyu ilgisi azalıyor.

Pazartesi 28.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 28.12.2009 14:11
ABONE OL
ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), 6 aylık bebekler ile 18 yaşına kadar dönemdeki çocukların "domuz gribi" aşısında en öncelikli grubu oluşturduğunu belirtiyor. Çünkü özellikle bu grup, gripten ciddi oranda etkileniyor ve ABD'de bu yıl içerisinde 1000 civarında çocuğun "domuz gribi"nden öldüğü tahmin ediliyor. Ancak Harvard Üniversitesi Kamu Sağlığı Okulu'nun yaptığı yeni anket, tüm risklere rağmen ailelerin bir kısmının aşıya hala şüpheyle yaklaştığını gösteriyor.

Üniversitenin 18 yaş ve üstü 1637 kişi arasında yaptığı ankete göre, bu ay çocuklarına "domuz gribi" aşısı yaptırmak isteyen ailelerin yüzde 74'ü, aşıyı yaptırabildi. Yine de toplamda ailelerin 3'te biri, çocuklarına aşı yaptırma niyetinde değil. Bunda başı çeken neden ise aşının güvenliğine dair endişeler. Bunun yanı sıra salgının Kamu Sağlığı Ofisi'nin düşündüğü kadar yaygın olmadığı görüşünde olan bu aileler, çocuklarının ciddi risk altında olduğuna inanmıyor ve eğer çocukları hasta olursa "domuz gribi"yle mücadele etmek için ilaçla tedavinin yeterli olacağını düşünüyor.

KAMUOYU İLGİSİ AZALDI
Araştırma sonuçlarına göre, öncelikli grupta yer alan yetişkinler arasından, bu ay aşı olmak isteyenlerin yüzde 22'si aşı yaptırabildi. Bunların arasında hamileler, kronik hastalar, sağlık ve acil durum personeli, 18-24 yaş arası gençler var. Ancak bu öncelikli gruptan da ankete katılanların yüzde 44'ü, "domuz gribi" aşısı olmak istemediğini belirtiyor. Bu grubun da aşıya yönelik endişeleri ile salgının çok önemli olmadığına yönelik düşünceleri aşı yaptırmamasında etkili.

Ankete katılan tüm yetişkinler arasında ise yüzde 41'i aşı olduğunu veya böyle bir niyeti bulunduğunu belirtirken, yüzde 55'i aşı yaptırmaya niyetli olmadığını söylüyor.

DOKTORA DANIŞILMIYOR
Araştırmaya göre, az sayıdaki insan aşı için doktorlara danışıyor. Sağlık uzmanlarına danışanların da yüzde 64'ü doktorların aşı yaptırmalarını tavsiye ettiğini, yüzde 25'i doktorlarının herhangi bir öneride bulunmadığını, yüzde 10'u ise aksini belirttiğini ifade ediyor.

Ancak Ankete göre, tüm endişelere rağmen Kasım ayının başından bu yana "domuz gribi" aşısı yaptıranların sayısı arttı, buna karşılık "domuz gribi"ne yönelik kamuoyu ilgisi azaldı. Ankette, Eylül ayında halkın yüzde 52'si kendilerinin veya yakınlarından birinin 12 ay içerisinde "domuz gribi"ne yakalanacağından endişe ederken, bu oran Aralık ayında yüzde 40'a düştü.

Üniversitenin diğer bir araştırmasına göre ise seyahat edenlerin birçoğu, seyahat sırasında "domuz gribi"ne yakalanmaktan endişe ediyor. Bu nedenle de yolcuların çoğu, geçen yıla oranla mevsimsel grip ve "domuz gribine" yönelik önlemlerini artırıyor.

Bir sonraki yolculuklarında hapşırdıklarında yüzlerini elleriyle değil dirsekleriyle kapatacaklarını, yanlarında el dezenfektanı taşıyacaklarını ve seyahat sırasında grip olmamak için aşı olacaklarını belirten yolcuların bu yorumlarının, kamu sağlığıyla ilgili mesajları dikkate aldıklarını gösteriyor.

6-12 Aralık tarihleri arasında yapılan Ulusal 2009 H1N1 Grip Araştırması'na (NHFS) göre de ABD'de nüfusun yüzde 15,3'ünü oluşturan 46 milyon kişi "domuz gribi" aşısı yaptırdı. Bunlardan 28 milyonunun yetişkin, 18 milyonunun çocuk olduğu tahmin ediliyor. Anketin yapıldığı sırada tedarikçilere gönderilen aşının nüfusun yüzde 21'ine yetecek kadar olduğu düşünüldüğünde, her 4 aşıdan 3'ünün kullanıldığı belirtiliyor.

Bu dönemde aşıların yüzde 74'ünün öncelikle risk gruplarına gönderildiği, bu aşıların yüzde 42'sinin çocuklara uygulandığı ifade ediliyor.

GRİBİN ETKİNLİĞİ AZALIYOR
Öte yandan, CDC'nin 13-19 Aralık dönemini kapsayan raporu, ABD'de gribin etkinliğinin azalmaya devam ettiğini gösteriyor. Söz konusu haftada zatürreye ve gribe dayalı ölüm oranları, "salgın hastalık" eşiğinin altında kaldı.

Bu haftada Dünya Sağlık Örgütü ve Ulusal Solunum ve Enterik Virüs Gözetleme Sistemi'nin işbirliğindeki laboratuvarlarda test edilen ve CDC'ye bildirilen 4 bin 440 numunenin 306'sının sonucu "pozitif (grip)" oldu. Bunlardan da 233'ü "domuz gribi" çıktı.

Söz konusu hafta Iowa, New Jersey, New York, Ohio, Güney Carolina ve Batı Virginia'da griple bağlantılı 9 çocuk ölümü rapor edildi. Bunlardan 8'inin ölümü A/H1N1 virüsüyle ilgili, bir çocuğun ölümü ise alt türü tanımlanmamış A tipi virüsten kaynaklı.

CDC, ülke genelinde "domuz gribi"nden toplamda 1100 civarında çocuğun öldüğünü tahmin ediyor.Ancak, laboratuvarlarca doğrulanan rakamlar bu sayının altında kalıyor. 26 Nisan'dan bu yana CDC'ye grip vakalarından 285 çocuk ölümü rapor edildi. Bunların 241'i A/H1N1 (domuz gribi) kaynaklı.

Bunun yanında, CDC'ye göre, ABD'de "domuz gribi"nden şu ana kadar 10 bin civarında kişi yaşamını yitirdi. Ancak, 30 Ağustos-19 Aralık tarihleri arasında, griple bağlantılı olduğu laboratuvarda doğrulanan ve CDC'ye bildirilen ölüm sayısı bin 630.