"Gazze'deki umutsuzluk endişe verici"

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon, İsrail'in Gazze'ye gerçekleştirdiği saldırıların üzerinden bir yıl geçmesine rağmen bu bölgede halen umutsuzluğun hakim olduğunu ve saldırıların neden olduğu trajik hayat şartlarında hiçbir değişim olmamasının endişe verici olduğunu söyledi.

Pazartesi 28.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 28.12.2009 09:30
ABONE OL
Son bir yıldır İsrail'in Filistin'deki Gazze şeridine inşaat ve gıda malzemelerinin girişini engellediğini ve bu bölgede yaşayan insanların temel insan haklarından yararlanmalarına engel olduğunu vurgulayan Ban Ki Moon, "Bugün Gazze'de yarısından fazlası 18 yaşından küçük olan toplam 1.5 milyon insan yaşıyor. İsrail'in saldırılarından sonra meydana gelen trajik hayat şartlarında hiçbir şey değişmedi ve bu durum Gazzelileri umutsuzluğa sevketti. İsrail, Gazze'ye uyguladığı kabul edilemez kuşatmayı bir an önce kaldırmalıdır. Hamas örgütü ise şiddet politikasına son vermeil ve uluslararası hukuka saygı göstermelidir" açıklamasını yaptı.

Gazze'deki durumun ve İsrail'in bu bölgeye saldırısının İsrail-Filistin sorununa "savaşla çözümün" mümkün olmadığını açıkça ortaya koyduğunu savunan BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, uluslararası camiayla birlikte İsrail ve Filistin'li yetkililerin en öncelikli hedefinin, yan yana ve barış içinde yaşayan iki devletli çözüme odaklanmak olduğunu sözlerine ekledi.