Kızılderililer topraklarını geri aldı

Amerika Birleşik Devletleri'nin Orta ve Güneybatı eyaletlerinde yaşayan Kızılderili kabileler, atalarının elinden zorla alınan yüzbinlerce dönüm araziyi satın aldı.

Pazartesi 28.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 28.12.2009 14:06
ABONE OL
Atalarına ait toprakları para harcayarak da olsa geri almanın önemine işaret eden Kızılderililer, bu toprakların kendileri için kutsal olduğunu ve bu alanları yüzlerce yıl sonra tekrar elde etmekle atalarının ruhlarını şad ettiklerini vurguluyor.

Amerikan Kızılderili İlişkileri Bürosu'ndan elde edilen verilere göre, 1998 ile 2007 yılları arasında Kızılderili kabileleri ABD genelinde yaklaşık 500 bin dönüm arazi satın aldı. Atalarına ait bu arazilerin tarım ve hayvancılığa tekrar dönüş yapmalarına yardımcı olacağını belirten Kızılderililer, kendileri için bu topraklarda yaşamanın kutsallığına atıfta bulunuyor.

South Dakota'daki Rosbud Sioux Kızılderili kabilesinin lideri Rodney Bordeaux, bu topraklara para vermelerinin doğru olmadığını, sözkonusu alanların atalarının elinden zaten zorbalıkla alındığını ifade etti. Bordeaux, geleneklerini, kültürlerini, yaşam tarzlarını ve atalarının onurunu korumanın yolunun ise bu toprakları satın almaktan geçtiğini söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri kurulduğunda Kızılderili kabileleriyle çeşitli toprak anlaşmaları yapmış ancak bu anlaşmaların şartlarını arzu ettiği zaman değiştirerek yeni gelen Avrupalı göçmenlere Kızılderili topraklarını peşkeş çekmişti.

Başkan Barack Obama yönetimi, Kızılderililerin atalarına ait toprakları satın alabilmeleri için 2 milyar dolar yardım önerisinde bulunurken, bu önerinin ne zaman onaylanacağı merakla bekleniyor. Obama'nın yardım önerisi, Kızılderililerin sadece kendi aralarında toprak alışverişi yapmalarına imkan tanıyor ancak Kızılderili olmayanlardan toprak satın almaya izin vermiyor.

Kızılderili kabilelerinin atalarına ait toprakları geri aldığı eyaletlerin başında South Dakota, North Dakota, Nebraska, Oklahoma, Minnesota, Wyoming ve Montana bulunuyor. Bu eyaletlerin hepsi Kızılderili ismi taşıyor.

Amerikan Kızılderili İlişkileri Bürosu'nun verilerine göre günümüzde ABD genelinde toplam 562 Kızılderili kabilesi bulunuyor. Bu kabilelerin sahip olduğu toplam toprak miktarının ise 30 milyon dönüm civarında olduğu tahmin ediliyor.