Korku eziyete döndü

Cuma günü Amsterdam'dan Detroit'e seyahat eden bir uçakta bomba patlatmaya çalışan bir Nijeryalının yakalanmasından sonra havaalanları bir dizi yeni güvenlik önlemi aldı ve yolcular uzun kuyruklar oluşturdu

Pazartesi 28.12.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 28.12.2009
ABONE OL
Cuma günü Nijeryalı Ömer Faruk Abdülmuttalib'in Amsterdam'dan ABD'nin Detroit şehrine gitmekte olan bir uçakta üzerindeki düzeneği ateşlemesi fakat patlatamamasından sonra dünya çapında çoğu havaalanı yeni bir dizi güvenlik önlemi aldı ve bu yüzden Avrupa ve ABD'de yolcular havaalanlarında uzun sıralar oluşturdular. Zaten küresel kriz yüzünden yolcu sayısının yüzde 20 düştüğü sektörde yeni önlemlerin hava yolculuğunu daha da gözden düşürmesi bekleniyor. ABD'de uluslararası seyahat edecek yolculara havaalanına iki yerine artık üç veya dört saat önceden gitmeleri telkin ediliyor. Önlemlerin belirsiz bir süre için geçerli olduğu söyleniyor. ABD'de Ulaştırma Güvenliği Kurumu, yolculara havaalanına gelirken ilave güvenlik önlemlerini göz önünde bulundurmalarını istedi. Dün, Alman Lufthansa havayolu şirketinin Frankfurt'tan kalkan bir uçağında uçakta olmayan bir yolcunun bagajının kargo bölümünde olduğu anlaşıldıktan sonra İzlanda'ya acil iniş yaptı. Şirket yetkilileri uçağın iki saatlik rötarla Detroit'e vardığını belirttiler.

PATLAMAYI ÖNLEYEN HOLLANDALI

Cuma günü Amsterdam'ın Schiphol Havaalanı'ndan Detroit'e gitmekte olan bir uçağa binen 23 yaşındaki Nijeryalı Abdülmuttalib, Detroit'e yaklaşırken üzerinde taşıdığı nitrogliserin benzeri 80 gramlık maddeyi patlatmaya çalışırken 32 yaşındaki Hollandalı film yapımcısı Jasper Schuringa tarafından durdurulmuştu. Patlayıcının alev almasından sonra yakındaki yolcuların ikilinin üstüne su dökerek patlamayı önlediği söyleniyor. Nijeryalı bir bankerin oğlu olan Abdülmuttalib'in babası Umaru Abdülmuttalib'in Nijerya'daki ABD büyükelçiliğini önceden uyardığı belirtiliyor.

DÜNYADA İLAVE ÖNLEMLER
ABD'de ve ABD'ye gidecek uçakların kalktığı havaalanlarında üst ve bagaj aramalar sıkılaştırıldı. n Uçağa sadece kadın el çantası ve şeffaf plastik poşette taşınabilir kitap ve benzeri eşyalara izin veriliyor.
Uçaktaki yolcuların seyahatin son bir saatinde kemerleri bağlı bir şekilde yerlerinde oturup elektronik eşyaları kullanmamaları isteniyor.
Yolculardan ayrıca seyahatin son bir saatinde pike, yastık veya herhangi bir şeyi saklamaya yarayacak eşyaları teslim etmeleri isteniyor.
Bazı uçaklarda seyahat boyunca ışıklar açık tutuldu.
Yolcuların havaalanına 3 veya 4 saat öncesinden gelmeleri istendi.

ATATÜRK HAVAALANI'NDA ÖNLEMLER
Yolcular, bilet bagaj işlemlerini yaptırıp, pasaport noktasından geçtikten sonra uçağa binmeden önceki son kontrol noktası önünde toplanıyor.
Uçuş kartları ve pasaportlarını kontrol edilen yolcular, ayakkabılarını da çıkarıp, sırayla x-ray cihazından geçiyor.
Güvenlik personeli ardından el detektörü ile aramayı sürdürüyor.
Yine x-raydan geçen el bagajları başka görevlilerce açılıp sahibi eşliğinde kontrol ediliyor.
Yolcular sonra oluşturulmuş ikinci bir kontrol noktasına yönlendiriliyor.
Yolcular ve eşyaları masalarda görevli kişilerce yine tek tek ince aramaya tabi tutuluyor.