'Özgürlük' açlık grevine girdi

Gazze'ye ablukanın kaldırılmasını isteyen ve Mısır'ın engellemesi yüzünden dört gündür Ürdün'ün Akabe kentinde bekleyen Filistin'e Özgürlük Konvoyu'nun beş üyesi dün açlık grevine başladı

Pazartesi 28.12.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 28.12.2009
ABONE OL
İNGİLTERE'NİN başkenti Londra'dan 6 Aralık'ta yola Filistin'e Özgürlük Konvoyu'nun üyeleri, Mısır yönetiminin geçiş izni vermemesini protesto etmek amacıyla dün sabah açlık grevine başladı. Dört gündür Ürdün'ün liman kenti Akabe'de bekletilen eylemciler, açlık grevini Gazze'ye girişlerine izin verilene kadar sürdüreceklerini açıkladı. 27 Aralık 2008'de Dökme Kurşun Operasyonu kapsamında Gazze'ye ilk bombaların düştüğü saat olan 11:25'te başlayan açlık grevine ilk etapta 5 kişinin katıldığı, ancak Mısır'dan geçiş izni çıkmadığı sürece her gün katılımın daha da artacağı belirtildi.

MISIR'A 'ONE MİNUTE' DENMELİ

Diğer yandan dün sabah saatlerinde konvoy üyeleri İsrail saldırılarında hayatını kaybeden bin 500 kişi için bir anma töreni düzenledi. Törenin ardından Mısır Konsolosluğu'na doğru yürüyüşe geçen grup polisin engellemesiyle karşılaştı. İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım, İsrail'in savaş suçuna Mısır'ın da ortak olduğunu söyledi ve İslam dünyasının Mısır'a "One Minute" demesi gerektiğini belirtti. Şu ana kadar 4 bin 800 km yol kat eden konvoyda aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 17 ülkeden 150 araç ve 400 kişi yer alıyor.

*GÜN GÜN GAZZE KATLİAMI

*GAZZE'DEN YÜREK YAKAN FOTOĞRAFLAR

'Ablukaya artık son verin'
BİRLEŞMİŞ Milletler Genel Sekreteri Ban Kimun, Gazze'ye saldırıların başlamasının yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, İsrail'i, Gazze'deki "kabul edilemez ve ters tepen ablukasına son vermeye" çağırdı. Mesajda Hamas da şiddete son vermeye ve uluslararası hukuka saygı göstermeye davet edildi. Ban, "Gazze'ye insani yardım malzemelerinin kalitesi ve miktarı yetersiz, geniş çaplı ekonomik ve yeniden yapılanma faaliyetleri felç olmuş ve Gazze halkı temel insan haklarından mahrum kalmış durumda" ifadelerini kullandı.