Uçağı havaya uçuracak güçteydi

Amsterdam-Detroit seferini yapmakta olan jumbo jet yolcu uçağına saldırı girişiminde bulunan Nijeryalı Ömer Faruk Abdülmuttalib'in taşıdığı patlayıcının uçağı havaya uçurmaya yetecek güçte olduğu anlaşıldı.

Pazartesi 28.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 28.12.2009 14:09
ABONE OL
CNN'in, soruşturmayı sürdüren kaynaklara dayanarak verdiği haberde, patlayıcılar infilak etseydi uçağın havaya uçacağı belirtildi, ancak başka bir ayrıntıya yer verilmedi.

Öte yandan, İç Güvenlik Bakanı Janet Napolitano ABC televizyonuna verdiği demeçte, saldırganın El Kaide terör örgütüyle bağlantısı olup olmadığı sorusuna, ''Bu şu anda soruşturmanın konusu, spekülasyon yapmam doğru olmaz" yanıtını verirken, CNN'e yaptığı açıklamada, bu yönde henüz bir bulgu elde edilemediğini ima ederek, ''Şu ana kadar, olayın kapsamının daha geniş olduğuna dair bir gösterge yok'' dedi.

ZANLININ AİLESİNDEN AÇIKLAMA: "YURT DIŞINDA OKURKEN ORTADAN YOK OLDU"
ABD'ye gitmekte olan bir yolcu uçağını düşürmeye çalışmakla suçlanan Nijeryalı şüphelinin ailesi açıklama yaptı.

Ailenin bugün yaptığı açıklamada, şüpheli Ömer Faruk Abdülmuttalib'in yurt dışında okurken ortadan "yok olduğu" belirtilerek, "ortadan yok olması ve ailesiyle iletişimi kesmesinin ardından" babasının iki ay önce Nijerya güvenlik kuvvetlerine başvurduğu kaydedildi.

Zanlının babasının bundan sonra da yabancı güvenlik ajanlarına başvurarak, "oğlunu bulup eve getirmeleri konusunda yardım istediği" belirtildi.

Açıklamada, "Yabancı ajanların araştırmasının sonuçlarını beklerken, şoke edici haberi aldık" denildi.
Aile, şüpheli Abdülmuttalib'in kaybolmadan önce nerede olduğu konusunda bilgi vermedi.