5 kişinin cenazesi yetkililerde

İran'da, Aşure günü yapılan gösteriler sırasında yaşamını yitiren 5 kişinin cenazelerinin, yetkililerin elinde olduğu bildirildi.

Salı 29.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 29.12.2009 15:41
ABONE OL
İran resmi haber ajansı İrna, muhalif lider Mir Hüseyin Musevi'nin yeğeni Ali Musevi dahil 5 göstericiye ait cenazelerin otopsi için muhafaza edildiğini duyurdu.

Öldürülen Ali Musevi'nin kardeşi Rıza Musevi, kardeşinin cenazesinin Tahran'daki hastaneden alındığını, cenazeyi alanların kimler olduğu ile cenazenin nerede olduğunun bilinmediğini açıklamıştı.

İran devlet televizyonu, pazar günkü olaylarda 8 kişinin öldüğünü belirtmişti. İran Sağlık Bakanlığı da yaklaşık 60 kişinin yaralandığını, yaralıların çoğunun tedavilerinin ardından taburcu edildiklerini bildirmişti.

TAHRAN GENEL SAVCILIĞINA GÖRE OLAYLARDA 7 KİŞİ ÖLDÜ
İran'da önceki gün meydana gelen olaylarda ölenlerin sayısının 7 olduğu bildirildi.

Tahran Genel Savcısı Abbas Caferi Devletabadi, Tahran'daki olaylarda 7 kişinin öldüğünü ve olayla ilgili soruşturmanın ilgili birimlerce çok yönlü sürdürüldüğünü söyledi.

Devletabadi, güvenlik güçlerinin resmi açıklamasına göre olay günü polisin silah kullanmadığını belirtti ve bir kişinin kurşunla ölmesinin incelendiğini kaydetti.

Olayda 4 kişinin sert cisim darbesiyle öldüğünün belirlendiğini ifade eden Devletabadi, 2 kişinin ise av tüfeği saçmalarının isabet etmesiyle hayatını kaybettiğini bildirdi.

Devletabadi, polisin envanterinde av tüfeklerinin olmadığını ifade etti ve olaylara neden olanların hak ettikleri cezaya çarptırılmasını umduğunu söyledi.

Devlet televizyonu ve haber ajansları, resmi makamlara dayanarak olaylarda 8 kişinin öldüğünü duyurmuştu.

Olaylarda 15 kişinin öldüğü iddiası ise resmi ve bağımsız kaynaklarca doğrulanmazken, onlarca olduğu belirtilen yaralı sayısı için bir rakam açıklanmadı.

Bu arada, hastanedeki morgdan alınan cesetlerin adli tıp kurumundaki incelemelerinin sürdüğü belirtildi.Olayda kurşunla ölen kişinin, cumhurbaşkanı seçimi adaylarından Mir Hüseyin Musevi'nin yeğeni Ali Habibi Musevi olduğu iddia edilmişti.

NOBEL ÖDÜLLÜ EBADİ'NİN KIZ KARDEŞİ GÖZALTINA ALINDI
İran'da Nobel Barış Ödüllü İranlı avukat Şirin Ebadi'nin kız kardeşinin gözaltına alındığı bildirildi.

2003 Nobel Barış Ödülü sahibi Ebadi, muhalefet yanlısı internet sitesi "Rah-e-Sabz"da yayımlanan açıklamasında, "kız kardeşi Nuşin Ebadi'nin, kendisine baskı yapılması amacıyla gözaltına alındığını" ifade etti.

Ebadi'nin açıklamasında, "Kız kardeşim herhangi bir siyasi faaliyette bulunmuyordu. Gözaltına alınması, insan haklarını savunmak için yürüttüğüm faaliyetleri durdurmam için yapılmış bir girişimdir" denildi. Açıklamada, Nuşin Ebadi'nin nerede gözaltına alındığı belirtilmedi.

"Rah-e-Sabz"daki haberlerde, bugün İran'da başka muhalifler ve bazı gazetecilerin de gözaltına alındığı bildirildi.