Çatışmalarda ölü sayısı 15'e yükseldi

İran'da muhalif protestocular ve güvenlik güçleri arasındaki çatışmalarda ölü sayısı 15'e yükseldi. Dünya şiddete tepkisini dile getirmeye başladı

Salı 29.12.2009
Son Güncelleme: Salı 29.12.2009
ABONE OL
İran'da "devrimcilerin ruhani lideri" Hüseyin Ali Muntazeri'nin ölümünün ardından başlayan ve Aşure Günü etkinliklerinde de devam eden gerginlik hala sona ermedi. İran devlet televizyonu önceki gün başkent Tahran'daki gösterilerde 10'u muhalif gösterici 15 kişinin öldüğünü ve 40 kişinin de hastanede tedavi görmekte olduğunu duyurdu. Muhalif lider Mir Hüseyin Musevi'nin önceki günkü gösterilerde öldürülen yeğeni için taziyelerini sunmak üzere toplanan muhalefet göstericilerine, polis göz yaşartıcı gaz ile müdahale ederken, tutuklananlar arasında 1979 Devrimi'nin ardından İran'ın ilk Dışişleri Bakanı olan İbrahim Yezdi'nin de bulunduğu söyleniyor.

'TÖVBE ETMELİLER'
Devrim Muhafızları komutanlarından General Ali Rıza Cebbari, muhalifleri "dini liderden bağışlanma talep etmeye ve tövbe etmeye" çağırdı. Başta ABD, Fransa ve Almanya olmak üzere pek çok ülkenin dışişleri bakanlıklarından yapılan açıklamalarda İran'ın protestoları bastırma yöntemi ağır şekilde eleştirildi.

YILIN FOTOĞRAFLARI - GALERİ

SON 10 YILDA EN ÇOK ONLAR TIKLANDI

ÜLKELERLE İLGİLİ İLGİNÇLİKLER

DÜNYANIN EN HIZLILARI

2009'UN EN GARİP OLAYLARI

2009'UN EN BÜYÜK FELAKETLERİ

2009'UN EN ŞIK KADINLARI

SAVAŞLA BÜTÜNLEŞEN TARİHLER