Dizel araçlar giremeyecek

Almanya'da Çevre Bölgesi (Umweltzone) uygulaması giderek yaygınlaşıyor.

Salı 29.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 29.12.2009 15:31
ABONE OL
Yeni yılla birlikte şu an 34 olan bu sayı; Heidelberg, Freiburg, Münster, Bonn, Pfinztal ve Osnabrück'ün de katılımıyla 40'a ulaşacak.

2008 yılında Berlin, Hannover ve Köln'de başlatılan uygulama ile belli kriterleri sağlamayan araçlar özellikle şehirlerin merkezi bölgelerine giremeyecek. Uygulamayı ilk başlatan şehirlerden bazıları ise yeni yılla birlikte şartları ağırlaştırıyor. Buna göre Berlin ve Hannover'de sadece yeşil plaket taşıyan araçlar çevre bölgelerinin içerisinde kalan bölgeye girebilecek. Bremen ve Frankfurt'ta sarı plaketli araçlar da çevre bölgelerine girebilecek. Diğer şehirlerde ise şimdilik kırmızı, sarı veya yeşil plaket alan araçlar bu bölgelerin içerisinde de trafiğe çıkabilecek.

Uygulamanın temelinde ise AB'nin 2005 yılında yürürlüğe giren ve hava kirliliğinde çeşitli maddelere getirdiği sınır değerler var. AB'nin Temiz Hava için Aksiyon Planı kapsamında özellikle azot monoksit ve azotdioksit gazları için belirlenen sınır değerleri Almanya'daki birçok büyük şehirde kısmen de olsa aşılıyor. Bu bölgelere plaketsiz giren sürücülere 40 Euro ceza ve Flensburg'da bir ceza puanı yazılacak.

Bunun için her şehirde belli bir geçiş dönemi tanınmış durumda. Benzinli araçların büyük çoğunluğu yeşil plaket alırken sorun daha ziyade dizel araçlarda yaşanıyor. Motorsikletler, eski model 30 yaş üstü nostalji araçlar, bazı özürlü araçları, itfaiye ve polis gibi bazı resmi görevli araçlar bu yasak kapsamı dışında tutuluyor.