DSÖ: Salgın sürüyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) başkanı Dr. Margaret Chan, domuz gribi salgınının gerilemeye başladığını söylemek için çok erken olduğunu belirterek, salgını dizginlemenin daha bir yılı bulabileceğini bildirdi.

Salı 29.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 29.12.2009 15:45
ABONE OL
Chan, Cenevre'de yayımlanan Le Temps gazetesine verdiği demeçte, hastalığa yol açan A/H1N1 virüsünün ABD, Kanada ve kuzey yarımküredeki diğer bazı ülkelerde doruk noktasına ulaştığını belirtirken, ancak bütün ülkelerde henüz bu noktaya ulaşılmadığını ve hala uzun bir kış dönemi bulunduğuna işaret etti.

DSÖ başkanı, domuz gribi salgınıyla ilgili tedbiri sürdürmeye devam etmek gerektiğini düşündüğünü belirtti.

Kuş gribi virüsü H5N1'in yol açabileceği bir grip salgınına ise dünyanın hazır olmadığını kaydeden Chan, "Hiç tereddüt etmeden söylüyorum: H5N1 türü virüsün yol açacağı bir grip salgınıyla mücadeleye hiç hazır değiliz. Gerçekten dünyanın kuş gribi salgınıyla hiç karşı karşıya kalmamasını umut ediyorum"
dedi.

Chan, domuz gribi salgınının 200'den fazla ülkede yayıldığını, laboratuvar tetkikleriyle doğrulanan ölü sayısının yaklaşık 12 bini bulduğunu belirterek, tam ölü sayısının tespitinin büyük olasılıkla iki yılı alacağını ifade etti.