El Kaide üstlendi

Arap Yarımadasındaki El Kaide, Amsterdam-Detroit seferini yapan yolcu uçağına saldırı girişiminin, ABD'nin, örgütün, Yemen'deki grubuna yaptığı saldırılara yanıt olduğunu bildirdi.

Salı 29.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 29.12.2009 15:54
ABONE OL
El Kaide'nin, Arap Yarımadasında faaliyet gösteren kolu adına bir internet sitesinde yayımlanan bildiride, örgüt yandaşlarına bölgedeki Batı büyükelçiliklerinde çalışanların öldürülmesi ve "haçlılara karşı topyekün savaş" açılması çağrısında bulunuldu.

Bildiride, örgütün saldırı girişiminde bulunan Nijeryalı Ömer Faruk Abdulmuttalib'e ileri teknik donanım sağladığı, ancak militanın teknik bir hata yüzünden patlayıcı infilak ettirmekte başarısız olduğu kaydedildi.

23 yaşındaki Abdulmuttalib'in örgüt üyeleriyle eşgüdüm içinde olduğu da belirtilen bildiride, Ömer Faruk Abdulmuttalib'in hüviyeti "Ömer Faruk El Nijiri (Nijeryalı)" olarak bildirildi.

*FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

Yemen güvenlik güçleri, ABD istihbaratının yardımıyla bu ay Yemen'deki El Kaide üyelerine iki kez hava saldırısı düzenlemişti. Saldırıların ikincisi, başarısız uçak düşürme eyleminden bir gün önce yapılmıştı.

Arap Yarımadasındaki El Kaide, Suudi Arabistan ve Yemen'deki militanların ittifakından oluşuyor.

OBAMA GÜVENLİK ÖNLEMLERİNİ ARTIRDI
ABD Başkanı Barack Obama, Amerikan yolcu uçağına saldırı girişiminin sorumlularını buluncaya kadar peşlerini bırakmayacaklarını söyledi.

Tatilini geçirdiği Havai'de açıklamalarda bulunan Obama, "Saldırıya adı karışanları bulmadan ve bunların hesabı sorulmadan dinlenmek yok" dedi.

Ülkesinin, geçen haftaki saldırı girişimi gibi terörizm eylemlerine sert yanıt vereceğini vurgulayan Obama, şunları söyledi:

"Masum insanları katledenler şunu bilmeli ki, ABD, sadece savunma kaynaklarımızı güçlendirmekten çok daha ötesini yapacak. Amerikan yönetimi, bu tatil sezonunda sizin ve ailelerinizin emniyeti ve güvenliği için, ülkemizin korunması için gücü dahilindeki her imkanı kullanacak. Afganistan'dan, Yemen'den, Somali'den, ABD'ye saldırı planladıkları yer neresi olursa olsun, buralardan bizi tehdit eden ve şiddet içeren aşırılıkları bozmak, parçalamak ve yenilgiye uğratmak için gücümüz dahilindeki her unsuru kullanmaya devam edeceğiz."

Obama, saldırı girişiminin, karşı karşıya oldukları tehlikeler ve ülkeyi tehdit edenlerin doğasıyla ilgili bir uyarı niteliğini taşıdığını ifade ederek, "Girişim eğer başarılı olsaydı, tatili aileleri ve arkadaşlarıyla kutlamaya hazırlanan masum siviller, yolcu ve mürettebattan 300 kadar kişi ölebilirdi" ifadesini kullandı.
Saldırı girişimine ilişkin bilgilendirildikten hemen sonra Amerikan halkının ve hava yolu ulaşımının güvenliğinin sağlanması için gerekli tedbirlerin alınması talimatını verdiğini belirten Obama, ülkenin izleme sisteminin ve hava yolu güvenliğine yönelik düzenlemelerin yeniden gözden geçirilmesini istediğini bildirdi.

Zanlının, tehlikeli patlayıcıları uçağa nasıl sokabildiğinin ortaya çıkarılması ve gelecekteki saldırıları önlemek için ne gibi adımların atılabileceğini belirlemeleri gerektiğine işaret eden Obama, hava yolu ulaşımıyla ilgili izlenen tüm arama yöntemleri, teknolojiler ve prosedürlerin yeniden inceleneceğini söyledi.

Obama ayrıca, ulusal güvenlik ekibine, ABD'ye saldırı düzenlemeyi amaçlayan teröristlere yönelik baskının sürdürülmesi talimatı verdiğini kaydetti.

SANIĞIN İLK DURUŞMASI ERTELENDİ
Amsterdam-Detroit seferini yapan jumbo jet yolcu uçağına saldırı girişiminde bulunan Nijeryalı Ömer Faruk Abdulmuttalib'in ABD'deki ilk duruşması ertelendi.

Amerikalı adli makamlar, Amerikan Kuzeybatı Havayolları şirketine ait uçağı düşürmeye çalışmakla suçlanan Abdulmuttalib'in Detroit kentinde federal mahkemede yapılacak ilk duruşmasının 8 Ocak 2010'a ertelendiğini açıkladı.

Yetkililer, Abdulmuttalib'in duruşmasının ertelenmesi nedeni hakkında bilgi vermediler.

Savcıların sanığın DNA örneklerini istediği bildirilirken, sanığın avukatı Miriam Siefer'in bu girişimi durdurmak için yasal zemin olup olmadığını araştırdığı ifade ediliyor.

Abdulmuttalib, halen Michigan eyaletinin Milan bölgesindeki bir cezaevinde tutuluyor.

YILIN FOTOĞRAFLARI - GALERİ

SON 10 YILDA EN ÇOK ONLAR TIKLANDI

ÜLKELERLE İLGİLİ İLGİNÇLİKLER

DÜNYANIN EN HIZLILARI

2009'UN EN GARİP OLAYLARI

2009'UN EN BÜYÜK FELAKETLERİ

2009'UN EN ŞIK KADINLARI

SAVAŞLA BÜTÜNLEŞEN TARİHLER