İngiliz vatandaşı Çin'de idam edildi

Uyuşturucu kaçakçılığıyla suçlanan İngiliz vatandaşı Akmal Şaik'in Çin'de idam edildiği bildirildi.

Salı 29.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 29.12.2009 15:57
ABONE OL
Birleşik Krallık Başbakanı Gordon Brown, İngiliz vatandaşı Şaik'in idam edildiğini, bu idamı en sert dille kınadığını belirterek, kendisinin bağışlanması yönündeki sürekli taleplerinin kabul edilmemesi nedeniyle düş kırıklığına uğradığını kaydetti.

Bu arada idamı onaylamış olan Çin Yüksek Halk Mahkemesi, "Birleşik Krallığın verdiği bilgilerin Akmal Şaik'in zihinsel olarak hasta olduğunu ispatlamaya yetmediğini" açıkladı.

Çin hükümetinden henüz konuyla ilgili resmi bir açıklamada bulunulmadı.

2007 yılında Çin'in Urumçi kentinde, çantasında 4 kilogram uyuşturucu taşırken yakalanan 53 yaşındaki Şaik'in ailesi ve avukatları, Şaik'in zihinsel olarak hasta olduğunu savunuyor ve idamı durdurmak için son dakikaya kadar ellerinden geleni yapacaklarını söylüyordu.

Başbakan Gordon Brown'un konuyla ilgili Çinli mevkidaşı Ven Ciabao ile telefon görüşmesi yaptığı, ayrıca idamın durdurulması için Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığının devrede olduğu bildirilmişti.

Akmal Şaik'in, idam edilmesi durumunda son 50 yıldır Çin'de idam edilen ilk AB vatandaşı olacağı belirtilmişti. Şaik'in idam cezasının, başına kurşun sıkılarak ya da enjeksiyonla infaz edilmesinin öngörüldüğü kaydedilmişti.

YILIN FOTOĞRAFLARI - GALERİ

SON 10 YILDA EN ÇOK ONLAR TIKLANDI

ÜLKELERLE İLGİLİ İLGİNÇLİKLER

DÜNYANIN EN HIZLILARI

2009'UN EN GARİP OLAYLARI

2009'UN EN BÜYÜK FELAKETLERİ

2009'UN EN ŞIK KADINLARI

SAVAŞLA BÜTÜNLEŞEN TARİHLER