Hollanda'da burka skandalı

Hollanda'da bir hastane, burka giyen bir kadının hastalanan 3 aylık bebeğini kabul etmediği gerekçesiyle şikayet edildi.

Çarşamba 30.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 30.12.2009 12:15
ABONE OL
Burkalı kadın, konuyu ayrımcılık konularını inceleyen Eşit Haklar Komisyonu'na taşıdı.
Komisyona yansıyan bilgiye göre Utrecht kentinde ikamet eden 23 yaşındaki Müslüman kadın, hastalanan bebeğini önce aile doktoruna götürdü. Doktorun sevk etmesiyle acil servise giden kadın, nöbetçi doktor tarafından içeri alınmadı. Gerekçe olarak da kadının burka giymesini gösterdi.

Böyle bir olayla ilk kez karşılaştığını bildiren komisyon, konunun ivedilikle inceleceğini açıkladı.

Komisyondan yapılan açıklamada, "Aile doktorunun sevk ettiği bir hastanın acil servisten geri çevrilmesi kabul edilemez. Bir kadının dini inancını simgeleyen bir kıyafet giydiği için sağlık hizmetinden yoksun bırakılması kabul edilemez." denildi.

Hollanda'da burka gibi yüzü kapatan giysi giyenlere, işsizlik ya da öteki yardım ödeneklerinin verilmesinin tamamen durdurulması da istenmişti. Amsterdam Belediye Başkanı Job Cohen, "Burka giydiği için işe kabul edilmeyen bir kişiye işsizlik ödeneği verilmemelidir." görüşünü savunmuştu.

Belediye Başkanı Cohen, Fransa'daki anlayışın aksine, iş ve eğitim yaşamının dışında kamuya açık mekanlarda isteyen herkesin dini inançlarının gereği gibi giyinmelerine karşı olmadığını açıklamıştı.

Hollanda'da, üç yıl önce burka giyen bir kadına işsizlik yardımı ödeneğini durdurulmuş, ancak belediyenin kararı mahkemeden dönmüştü. Aralık 2005'te aşırı sağcı Geert Wilders'in belli kamusal alanlarda yüzü kapatmayı yasaklayan tasarısı 'güvenlik gerekçesiyle' kabul edilmişti. 16 milyonluk Hollanda'da 1 milyon Müslüman yaşıyor. Bu nüfus içinde en fazla 70 kadının tümüyle yüzünü kapattığı tahmin ediliyor.