İç isyan küresel krize dönüşüyor

İran'daki gösteriler Tahran, Londra ve Washington arasında hesaplaşmaya dönüştü. Eylemleri savunan ABD'yi 'nifak çıkarmakla' suçlayan Tahran, İngiltere'ye de nota verdi

Çarşamba 30.12.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 30.12.2009
ABONE OL
İran'da iktidar ile muhalefet arasındaki mücadele uluslararası alanda da ses getirmeye başladı. İran yönetimi, önceki gün 15 kişinin öldüğü gösterilerde batılı ülkelerin göstericilere yönelik destek açıklamalarını kınarken AB ve ABD gibi ülkeler de İran'a yönelik tepkilerinin dozunu artırdı. Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, "Hem senaryoyu yazanların hem de oyuncuların yanlış yaptığını" söyledi. İran'a uranyum zenginleştirme programını durdurması için yıl sonuna kadar verilen süre dolarken, ABD Başkanı Obama da muttefiklerini İran'a yönelik yaptırımlara çağırdı. 'Cesur ve kararlı' göstericileri de savunacaklarını yineledi. ABD'nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey ise, İran'daki olayları nükleer program ile birleştirerek yaptığı açıklamada, "Eğer bir sonuç çıkmazsa Birleşmiş Milletler bu konuyu ele alacaktır" dedi. Londra'nın müdahaleci açıklamaları karşısında Tahran'daki İngiltere büyükelçisini dışişlerine çağıran İran, bu ülkeye protesto notası verdi.

KERRUBİ'YE EV HAPSİ

Sokakları kontrol altına alan İran yönetimi dün muhaliflere yönelik gözaltı furyası başlattı. Muhalif liderlerden Mehdi Kerrubi ev hapsine alınırken aralarında Humeyni'nin damadı, muhalif lider Mir Hüseyin Musavi'nin iki danışmanı, eski bakanlar ile Nobel Barış Ödülü sahibi Şirin Ebadi'nin gazeteci kızkardeşinin de bulunduğu 500'e yakın kişi göözaltına alındı. Yurdışındaki İranlılar ise Almanya, Fransa, İtalya ve ABD'de tutuklamalara karşı gösteriler düzenledi. Bu arada, İran Devlet Televizyonu ülkedeki 30 eyaletin 17'sinde dün yapılan protesto gösterilerinin görüntülerini yayınladı. Haberde gösterilere milyonlarca kişinin katıldığı bildirildi.

'Süreyi ABD değil biz tayin ederiz'
İRAN,zenginleştirilmiş uranyum isteklerinin tayin edilen sürede karşılanmaması halinde, yerli üretime başlayacağını bildirdi. Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, uranyum takasına ilişkin önerilerinin masada olduğunu hatırlattı ve ilgili ülkelerden henüz resmi cevap alınmadığını söyledi. ABD'nin İran'a 2009 sonuna dek süre vermesini değerlendiren Mutteki, "Karşı taraf için süre tayin eden biziz. Onlar, İran tarafından verilen süreyi de biliyorlar" ifadesini kullandı. Mutteki, "İlgili taraflar, Tahran'daki araştırma reaktörünün yakıtını karşılamada mantıklı karar vermezlerse, parayla ya da takasla bu konuda girişimde bulunacağız" diye konuştu.

İsrail'den itiraf: İran'ı vurmak artık çok zor
İSRAİL Savunma Bakanı Ehud Barak, konvansiyonel silahlarla İran'ın nükleer tesislerini vurmanın zor olduğunu söyledi. Barak, Buşehr ve Natanz gibi tesislerin tersine Kum kentindeki yeni uranyum zenginleştirme tesininin yer altında olduğunu ve sığınak delici silahlar dışında diğer silahların etkili olamayacağını belirtti. Bu arada İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ramin Mihmanperest, uranyum değişimi için kendi topraklarının dışında Türkiye, Brezilya ve Japonya'nın adlarının geçtiğini kaydetti. Sözcü, Türkiye'de takas yapılıp yapılmayacağının kesinliğine ilişkin olarak sorulan bir soruya ise, "Hiçbir özel yer kesin değil'' cümlesiyle yanıt verdi.

Dünya basını...
ABC News (ABD): Aşure gününde öldürmek, en büyük günah.
Washington Post (ABD): İran dönüm noktasında.
New York Times (ABD): İran halkı ile savaşta.
Haaretz (İsrail): İran'daki bir isyan değil, siyasi devrim.
Guardian (İngiltere): İran'daki İslami rejim bir otorite krizine düştü.
Independent (İngiltere): Asıl savaş Tahran, İsfahan ya da Necefabad'ın sokaklarında değil, Kum kentinde dini liderler arasında veriliyor.
Financial Times (İngiltere): ABD artık daha fazla sessiz kalamaz.
Daily Star (Lübnan): Dünyanın gözü İran üzerinde.

Dünyadan yılın fotoğrafları

Dünyada yeni yıl heyecanı

Dünyanın en ilginç hayvanları
En pahalı şehirler sıralaması

Dünyanın en kötü işleri