Madonna ve Metallica'ya vergi sürprizi

Bulgaristan Ulusal Gelirler Ajansı (NAP) Genel Müdürü Krasimir Stefanov, Bulgaristan'da konserler veren "Madonna" ve "Metallica"nın vergi borçlarının araştırıldığını bildirdi.

Çarşamba 30.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 30.12.2009 13:59
ABONE OL
Stefanov, yasalara göre yabancıların Bulgaristan'da elde ettikleri net gelirlerin yüzde 10'unun "düz vergi" olarak NAP'a yatırılması gerektiğini söyledi. Aralarında Madonna ve Metallica'nın da bulunduğu yabancı şarkıcı ve grupların Bulgaristan'daki konserlerini düzenleyen 13 şirketin bugüne kadar bu vergileri ödemediklerinin anlaşıldığını kaydeden Stefanov, "NAP müfettişleri, söz konusu 13 şirketin tüm kayıtlarını inceleyecek ve yatırılması gereken vergileri gecikme faizleri ile birlikte son kuruşuna kadar toplayacak" diye konuştu.

Sofya'da 6 Haziran 2010 tarihinde konser verecek ünlü pop şarkıcısı Elton John'un da Madonna gibi "vergi kaçakçısı" durumuna düşmemesi için NAP müfettişlerinin önceden harekete geçeceği öğrenildi.

Bu arada NAP'ın yerli pop ve fantezi müzik yıldızlarının vergi durumu ile ilgili giriştiği kapsamlı araştırmanın sona erdiği ve 37 sanatçıdan 21'inin vergi kaçakçılığı yaptığının belirlendiği bildirildi.