"Yeltsin'i istifadan vazgeçirmeye çalıştım"

SSCB'nin dağılmasından sonra Rusya'nın ilk devlet başkanı olarak görev yapan Boris Yeltsin'in eşi, aniden istifa kararı alan kocasını vazgeçirmeye çalıştığını açıkladı.

Çarşamba 30.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 30.12.2009 16:58
ABONE OL
Naina Yeltsin, Komsomolskaya Pravda gazetesine verdiği demeçte, 10 yıl önce kocasının ani istifa kararını anlatırken, "Herkes yeni yıla hazırlanıyordu. O gün nasıl istifadan bahsedilirdi? Birkaç gün daha bekleyemez miydi, mesela yeni yıldan sonra falan" ifadesini kullandı.

Yeltsin'in dul eşi, "31 Aralık 1999'da açıklanan istifa kararı öncesinde, Boris Nikolayeviç bütün gece çok sinirliydi. Çok erken kalkmış. Yeni yıl için televizyondan açıklanacak bir mesaj kaydetmesi gerektiğini söyledi. Çok şaşırdım, çünkü 28 Aralıkta zaten yeni yıl için bir mesaj kaydetmişti. Niye bir tane daha diye düşünmüştüm" dedi.

Kayda gitmeden önce kocasının kendisine, "Biliyor musun, istifa kararı aldım. Televizyonu seyret" dediğini anlatan Naina Yeltsin, kızlarından birinden telefon aldığını ve kocasını vazgeçirmek için son bir gayrette bulunduğunu, ancak kızının ona, "Artık hiçbir şeyi değiştiremeyiz" dediğini anlattı.

1991'de seçimle devlet başkanı seçilen Boris Yeltsin, seçimlerin Temmuz 2000'de yapılması beklenirken, 31 Aralık 1999'da aniden istifa etmişti. Onun yerine daha sonra devlet başkanı olacak Vladimir Putin vekalet etmiş ve daha sonra 2000-2008 arasında resmen devlet başkanı olmuştu.