Endonezya'da saldırı uyarısı

Endonezya'daki ABD Büyükelçiliğinin "Bali adasında Yeni Yıl gecesi terör saldırısı düzenlenebileceği" yönündeki uyarısında dayanak gösterdiği Bali Valisi Mangku Pastika, bu yönde bir açıklaması olduğunu yalanladı.

Perşembe 31.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 31.12.2009 15:11
ABONE OL
Bali Valiliğinin halkla ilişkiler bölümü başkanı Putu Suardika, Valinin saldırı olasılığına karşı bir uyarıda bulunduğunu yalanlayarak, "Ne sözlü, ne de yazılı bir valilik uyarısı olduğunu" söyledi.

Suardika, bununla birlikte, geçmişte iki kez bombalı saldırıya hedef olan Bali'nin tetikte olmaya devam etmesi gerektiğini kaydetti.

ABD Büyükelçiliği tarafından Amerikan vatandaşlarına gönderilen elektronik postalarda, Bali Valisinin, "Bali'de bu gece bir saldırı düzenleneceği yönünde işaret olduğu" şeklindeki ifadesine yer verilmişti.
Bali Valisinin de vatandaşlara dikkatli olmaları uyarısında bulunduğu, ancak belirgin bir saldırı tehdidinden bahsetmediği bildirilmişti.

Cakarta'daki Amerikan Büyükelçiliğinin sözcüsü ise açıklamalarında doğrudan Bali Valiliğini dayanak aldıklarını belirterek, Valiliğin turizm kuruluna ve otellere gönderdiği mesajı aynen aktardıklarını söyledi.
Bali emniyet sözcüsü de polisin bir saldırı tehdidinden haberi olmadığını ve her zaman güvenliği en sıkı biçimde sağlamaya çalıştıklarını kaydetti.

Bali'deki yüzlerce otel, lokanta ve kulübün yeni yıl gecesinde dolu olacağı bildiriliyor.
Endonezya'nın başkenti Cakarta'da altı ay önce lüks bir otele düzenlenen çifte bombalı saldırıda 7 kişi ölmüştü. Tatil yeri Bali'de 2002 yılındaki intihar saldırılarında ve 2005'te Batılıları hedef alan saldırılarda 220'den fazla kişi hayatını kaybetmişti.