Erbil Yılbaşı'na hazır

Irak'ın Erbil kentindeki en modern alışveriş merkezi olan Majidi Moll, Erbil kalesi, sokakları ve Hristiyanların yaşadığı Ankava semtinde yılbaşına özel süsleme hazırlıkları tamamlandı.

Perşembe 31.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 31.12.2009 09:13
ABONE OL
Irak'ın istikrarsız diğer kentlerinden insanlar yılbaşı kutlamaları için kuzeydeki üç sakin kent Erbil, Süleymaniye ve Duhok'a akın ediyor.

Erbil ve kuzey Irak'ın en görkemli ve mimari projesini Türklerin çizdiği Majidi Moll'a kalabalık gruplar halinde gelenlerin ilk yaptığı ise genellikle yılbaşı ağacı ve Noel Baba yanında fotoğraf çektirmek. Özellikle ülkenin güneyinden gelen Arap turistlerin ilgisini çeken yılbaşı ağacı yanındaki fotoğraf çektirme sürecinde ilginç görüntüler de çıkıyor. Kuzey'de bulunan huzur ve emniyetten faydalanan Arap turistler gecenin geç saatine kadar Erbil sokaklarında ve tatil bölgelerinde dolaşıyor.

TÜRKÇE YOK
Hristiyan mahallesi olarak bilinen 'Ankava' semtinde kiliseler yılbaşı için özel olarak renkli ışıklarla süslendi. Erbil'in simgesi ve tarihi kalesinde de yılbaşı nedeniyle çeşitli dillerde ''2010 - Hoşgeldin'' yazıları yer alırken, bu diller arasında kentte önemli oranda Türk nüfus bulunmasına rağmen Türkçe'nin bulunmaması dikkati çekiyor.

Yılbaşında olası terör saldırılarına karşı bölgedeki üç kentte de üst düzey güvenlik önlemleri alındı, güvenlik araması uygulamaları hayata geçirildi. Geceleri onlarca arabadan oluşan asker ve polis konvoyları Erbil sokaklarında devriye dolaşıyor.