"İran'a uranyum yok"

Üst düzey yetkililerden gizli bir şekilde Kazakistan'ın İran'a ham uranyum satacağı iddiası her iki ülke tarafından kesin bir dille reddedildi

Perşembe 31.12.2009
ABONE OL
Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) raporuna dayandırılan ve İran'la Kazakistan'ın gizli bir şekilde ham uranyum ticareti yapma niyetinde olduğunu belirten iddiaya dün hem İran hem de Kazakistan kesin bir dille yalanlama geldi. Associated Press haber ajansının iddiasına göre, UAEK üyesi bir ülkenin hazırladığı ve kuruma sunduğu raporda Kazakistanlı memurların üst düzey yetkililerin bilgisi dışında İran'a bin 350 ton uranyum satmayı planlıyordu. Daha öncede İran'ın elindeki uranyum stokunun bitmek üzere olduğu belirtiliyordu. 2006'da BM Güvenlik Kurulu'nun onayladığı bir karara göre İran'a ham uranyum satmak yasak.

TİCARET UAEK KONTROLÜNDE
İran iddiayı kesin bir dille reddederken, ülkenin BM temsilcisi bunun ülkesine karşı yapılan psikolojik harekâtın bir parçası olduğunu belirtti. Kazakistan'ın Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Yerzhan Ashykbayev ise ülkesinin tüm ham uranyum satışlarının UAEK denetiminde ve standartlara uygun bir şekilde gerçekleştirildiğini belirtti. Kazakistan'ın uranyum üretiminde ilk sıraya yerleştiği bildirildi. Kazakistan Ulusal Şirketi Kazatomprom Başkan Yardımcısı Nurlan Ryspanov, Kazakistan uranyum üretiminde tahminleri aşarak 13 bin 500 tonu geçtiğini açıkladı ve 2010'da 13 bin 900 ton ham uranyum üretileceğini belirtti.

REJİM TARAFTARLARINDAN GÖVDE GÖSTERİSİ
İRAN Devlet Başkanı Mahmud Ahmedinecad ve rejimin yüz binlerce taraftarı dün Tahran başta olmak üzere tüm şehirlerde sokaklara döküldü ve muhalefete tepkilerini dile getirdi. Rejim destekli protesto gösterilerinde hedef muhalefet liderleri Mir Hüseyin Musavi ve Mehdi Kerrubi'ydi. Musavi'nin pazar günkü gösterilerde ölen 35 yaşındaki yeğeni Ali Musavi de dün toprağa verildi. Ali Musavi'nin çalıntı araba kullanan kimliği belirsiz kişilerce öldürüldüğü belirtildi. Öte yandan, İran haber ajansı İRNA ad vermeden iki muhalif liderin ülkenin kuzeyine kaçtığını duyurdu. Ancak muhalefet haberi yalanlayarak Mehdi Kerrubi ve Musavi'nin Tahran'da olduğunu açıkladı.