New York çözdü dünya hala tartışıyor

New York'un, dünyada son günlerde tartışma konusu olan "havaalanlarına vücudu çıplak gösteren tarayıcı yerleştirilmesi" konusunu geçtiğimiz Haziran ayında çözüme kavuşturduğu ortaya çıktı.

Perşembe 31.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 31.12.2009 14:57
ABONE OL
ABD'deki 19 havaalanında bulunan söz konusu tarayıcılar, JFK ve La Guardia dahil New York'taki hiçbir havaalanında kullanılmıyor. Vücudu çıplak gösteren tarayıcılara ilk sahip olan havalimanlarından biri olan New York'taki JFK havalimanının söz konusu makinaları Haziran ayıdan beri kullanmadığı ortaya çıktı. Geçtiğimiz Haziran'da New York kongresi, söz konusu tarayıcıları kullanmanın insanların mahremiyetine saygısızlık olduğunu düşünerek bu tarayıcıların kaldırılmasına karar verdi.

Bu konuda bir açıklama yapan New York Ulaştırma Güvenlik Yönetimi (Transportation Security Adminstration-TSA), 2008 yılında ABD'de söz konusu cihazların ilk kez JFK havaalanında kullanılmaya başlandığını, ancak 150 bin dolara malolan makinaları kullanmanın insanların mahremiyetine saygısızlık anlamına geldiğini ve dolayısıyla New York şehrinin söz konusu makinaları kullanmaktan vazgeçtiğini açıkladı.New York'taki çok sayıda yerel politikacı ve TSA yetkilileri, ellerinde yeterli taramaları yapabilecek teknoloji bulunduğunu, dolayısıyla insanları çıplak gösteren tarayıcılara ihtiyaç duymadıklarını savunuyor.