Obama güvenlik zaafına yüklendi

Nijeryalı bir teröristin ABD uçağına yönelik saldırı girişiminde anti terör ve istihbarat birimlerinin kusurları Başkan Obama'yı çileden çıkardı. Obama, "İtiraf etmeliyim ki güvenlikte sistematik bir başarısızlık söz konusu" dedi

Perşembe 31.12.2009
Son Güncelleme: Perşembe 31.12.2009
ABONE OL
ABD Başkanı Barack Obama, Amsterdam-Detroit seferini yapan jumbo jet tipi yolcu uçağına bombalı sabotaj girişiminin, güvenlikteki sistematik hatayı gösterdiğini söyledi. Barack Obama, 23 yaşındaki Nijeryalı Ömer Faruk Abdülmuttalib tarafından düzenlenmek istenen ve başarısız kalan girişim konusunda, güvenlik boşluğuna ilişkin elde edilecek ilk bilgilerin, "varolan sorunun ne olduğuna dair teşhisi acilen yapmalarını sağlayacağını'' bildirdi. Obama, "sistematik hatanın'' güvenlikte felaket boyutunda bir boşluğa yol açtığını kaydetti. Obama, "Boşluklar, şüphelinin gidebildiği kadar gitmesini sağladı. Bu şahıs o uçağa bindikten sonra uçakta bulunan 300 yolcunun hayatını tehlikeye atabilirdi. Ben bunu kesinlikle kabul edilemez olarak görüyorum. Alınan bilgi dikkatli incelenseydi o şahıs o uçağa binemezdi" dedi.

BAKAN GÜNAH ÇIKARDI

ABD'de büyüyen güvenlik tartışmasında İç Güvenlik Bakanı Janet Napolitano da günah çıkardı. Napolitano "Hatalıyız. Abdülmuttalib'i 'izlenmesi gerekenler listesine' değil 'terör zanlıları ve uçağa binmesi yasaklar listesine' almalıydık" dedi. Bu arada, ABD'nin antiterör birimlerinin Nijeryalı saldırganı Ağustos'tan itibaren bildikleri ancak takibe almadıkları ve ellerine geçen bilgiyi başka birimlere aktarmadıkları anlaşıldı. Yemen Dışişleri Bakanı Ebubekir El Kirbi de, Yemen'de uçaklara saldırı düzenleyebilecek yüzlerce El Kaide üyesinin bulunduğunu bildirdi.

2009'un en büyük felaketleri

2009'da kaybettiklerimiz

Savaşla bütünleşen tarihler

2009'un en garip olayları

2009'un Twitter bombaları

2009'un yaramaz ve usluları...

2009'un en şık kadınları

2009'un en rüküşleri...

İşte son 10 yılın en güzeli…

Dünyadan yılın fotoğrafları

Dünyada yeni yıl heyecanı

Dünyanın en ilginç hayvanları

En pahalı şehirler sıralaması

Dünyanın en kötü işleri