Saldırıda ölenler CIA ajanı çıktı

Afganistan'ın Host vilayetindeki bir askeri üsse dün yapılan intihar saldırısında ölen 8 Amerikalının, merkezi haberalma örgütü CIA ajanı olduğu bildirildi.

Perşembe 31.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 31.12.2009 10:20
ABONE OL
Washington'da, adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, Host vilayetinde bulunan Chapman üssünde meydana gelen olayda, bir intihar eylemcisinin saldırısında ölen sivillerin 8'inin de CIA ajanı, saldırı yapılan üssün de ''ABD Başkanı Barack Obama'nın ülkede istikrar sağlanması kapsamında yeniden oluşturma projeleriyle ilgili çalışmaların gerçekleştirildiği bir merkez olduğunu'' belirtti.

Olayı, adı açıklanmayan üst düzey bir yetkiliye dayandırarak duyuran CNN televizyonu da, söz konusu saldırıda ölenlerin CIA ajanı olduğunu bildirdi. Haberde konuya ilişkin ayrıntı verilmedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ian Kelly de, Afganistan'ın Pakistan sınırına yakın olan Host bölgesinde yer alan Chapman üssündeki intihar saldırısında 8 Amerikalının öldüğünü, olayda birkaç kişinin de yaralandığını söyledi.

Kelly, saldırıyı üzüntüyle karşıladıklarını belirterek, ölenlerin yakınlarına ayrıntılı bilgi verileceğini dile getirdi.

''Host'ta bir patlama olduğunu ve 8 Amerikalının öldüğünü teyit ettiklerini'' ifade eden Kabil'deki bir Amerikalı yetkili ise, olayda birkaç kişinin de yaralandığını, ancak bu yaralıların Amerikalı veya diğer yabancı askerlerden olmadığını kaydetti.

CIA'dan konuyla ilgili bir açıklama henüz yapılmadı.

Afganistan'da bugün ayrıca Kandahar eyaletinde devriye gezen bir askeri araca bombalı saldırı düzenlenmiş, saldırıda Kanadalı 4 asker ile yine Kanadalı bir gazeteci ölmüştü.

SALDIRIYI TALİBAN ÜSTLENDİ
Afganistan'ın doğusunda 8 Amerikalının ölümüne yol açan intihar saldırısı eylemini Taliban örgütü üstlendi.

Taliban sözcüsü Zebilullah Mücahid, Associated Press (AP) haber ajansına yaptığı açıklamada, patlayıcı yeleği giyen Taliban bombacısının askeri üniformayla Host'taki üsse girdiğini, spor salonunda üzerindeki bombaları patlattığını söyledi.

Mücahid, Reuters haber ajansının sorularına verdiği yanıtta ise saldırının "yürekli bir Afgan ordusu üyesi" tarafından, CIA ajanlarının mücahidler hakkında bilgi edindiği sırada düzenlendiğini ifade etti.

2009'un en büyük felaketleri

2009'da kaybettiklerimiz

Savaşla bütünleşen tarihler

2009'un en garip olayları

2009'un Twitter bombaları

2009'un yaramaz ve usluları...

2009'un en şık kadınları

2009'un en rüküşleri...

İşte son 10 yılın en güzeli…

Dünyadan yılın fotoğrafları

Dünyada yeni yıl heyecanı

Dünyanın en ilginç hayvanları

En pahalı şehirler sıralaması

Dünyanın en kötü işleri