ABD uçağına saldırı girişimi

Amerikan Büyükelçiliğinin ardından Yemen'deki Birleşik Krallık Büyükelçiliği de El Kaide'nin saldırı ihtimaline karşı kapatıldı.

Adının açıklanmasını istemeyen Yemenli bir yetkili, El Kaide'nin doğrudan tehdidinin olmadığını belirterek, önlem olarak başkent Sana'daki büyükelçiliğin bugün kapatıldığını söyledi.

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığı sözcüsü de güvenlik nedenleriyle Yemen'deki büyükelçiliğin kapatıldığını doğrulayarak, büyükelçiliğin yarın açılıp açılmayacağının daha sonra değerlendirileceğini açıkladı.

Öte yandan İspanya'da yayımlanan El Mundo gazetesinin internet sitesi, Sana'daki İspanya Büyükelçiliğinin, El Kaide tehdidi dolayısıyla yarın ve salı günü kapatılmasına karar verildiğini duyurdu.

Gazete, büyükelçilik kaynaklarına dayanarak, büyükelçiliğin bugün açık olduğunu bildirdi.

Bu arada ABD Başkanı Barack Obama'nın terörle mücadele danışmanı John Brennan, Yemen'deki Amerikan Büyükelçiliğinin, El Kaide terör örgütünden gelen ciddi bir tehdit üzerine kapatıldığını açıkladı.

Brennan, Fox News Sunday'a yaptığı açıklamada, ABD'nin Yemen'de terörizme karşı yeni bir cephe açmayacağını belirterek, bu ülkede örgütün yüzlerce üyesinin bulunduğunu tahmin ettiklerini söyledi.

Büyükelçilikteki çalışanların ve diplomatların hayatı söz konusu olduğundan işi şansa bırakmayacaklarını ifade eden Brennan, Yemen hükümeti terörizme karşı daha iyi önlem alana kadar tehdidin süreceğini bildirdi.
BİZE ULAŞIN