'Özel güvenlikli hücre' Foster'ın filmini hatırlattı

Danimarka'nın ikinci büyük şehri Aarhus yakınlarındaki Viby kasabasında yaşamakta olan Kurt Westergaard'a yapılan baltalı saldırı akıllara 2002 yapımı Panik Odası filmini getirdi. Başrollerini Jodie Foster ve Forest Whitaker'in oynadığı filmde, Foster ve kızı Sarah, eve giren hırsızlardan hayatlarını Panik Odası'na kaçarak kurtarırlar. Kurt Westergaard'in hayatını da Danimarkalı polisin eve yaptığı güvenlikli hücre kurtardı.

BANYONUN YANINDA

Danimarkalı çizer Kurt Westergaard'ın güvenlikli hücresinin hemen banyonun yanıbaşında bulunduğunu belirten polis, çizerin içeri girdikten sonra yardım düğmesine bastığını ve üç dakika içinde eve vardıklarını belirtti. Bu saldırı ile gündeme gelen güvenlikli odalar Danimarka İstihbarat Teşkilatı PET tarafından oluşturuldu. Werstergaard'ın yanı sıra karikatürlerin altında imzası bulunan 12 çizer ile Jyllands-Posten gazeteinin Kültür editörü Flemming Rose ve gazetenin genel yayın müdürlerinin evlerinde de bu hücreler bulunuyor.

'SIKI KORUNUYORUZ'
Hücreler ile ilgili olarak SABAH'ın sorularını yanıtlayan Suriye asıllı, Muhafazakar Partili milletvekili Naser Khader, kendi evinde de özel güvenlikli hücre bulunduğunu doğruladı. Göçmen kökenli millevekili olması nedeniyle Danimarkalı ırkçılar ve radikal İslamcı kişi ve grupların tehdidine maruız kaladığını söyleyen Khader, kendisinin çok sıkı korunduğunu söyledi.
BİZE ULAŞIN