İşte İran'ın kara listesi

İran yönetimi, vatandaşlarının aralarında BBC ve İnsan Hakları İzleme örgütü gibi organizasyonların bulunduğu 60 kuruluşla bağlantı kurmalarını yasakladı.

Yasaklanan kuruluşlar arasında bazı devletlere ait resmi basın yayın kuruluşlarının yanı sıra Rahesabz gibi muhalif siteler de bulunuyor.

İran'ın Dış İlişkilerden Sorumlu İstihbarat Bakanı Yardımcısı, listede yer alan 60 kuruluşun, Batılı hükümetlerin İran'da rejimi devirmeye yönelik girişimleriyle bağlantısı olduğundan şüphelenildiğini belirtti. Rejimi yıkma girişimlerini "yumuşak savaş" olarak niteleyen bakan yardımcısı, onlarla iletişim kurmanın da bir saldırı sayılacağını dile getirdi. Bakan, "Bireylerin veya yasal kurumların yumuşak savaşta bu kurumlarla iletişim kurmaları illegaldir ve yasaklanmıştır." dedi. Bakan yardımcısı ayrıca İran vatandaşlarına, "bu kurumlara bağlı merkezlerle, yabancı kişilerle ve elçiliklerle düzensiz ilişki kurmamaları" konusunda uyarıda da bulundu.

Kara listeye alınan kurumlar arasında ABD hükümetinin finanse ettiği Voice of America kanalı ve Radio Farda da bulunuyor. ABD merkezli kurumlar arasında ayrıca Brookings Enstitüsü, George Soros'un Açık Toplum Enstitüsü ve Washington merkezli Ulusal Demokrasi Vakfı da yer alıyor.

İran İstihbarat Bakanı Haydar Muslihi de dünkü açıklamasında İran'da AŞura gününde çıkan olaylarla bağlantısı olduğu belirlenen yabancı uyruklu kişilerin yakalandığını belirtmişti. İran yönetimi, ülkede çıkan muhalif protesto gösterilerinin arkasında Batılı ülkeler olduğunu savunuyor.
BİZE ULAŞIN