Blackwater'a tepkiler büyüyor

Bağdat'ın Nisoor Meydanı'nda 2007 yılında 17 Iraklı'nın ölümüne sebebiyetten suçlanan beş Blackwater çalışanı hakkında ortaya atılan suçlamaların, Washington'da Federal yargıç Ricardo M. Urbina tarafından reddedilmesi tepkilere yol açtı.

Yargıç Urbina'nın kararı Amerikan hukuk çevrelerince de sürpriz olarak değerlendirildi. Irak başbakanlık sözcüsü Ali El-Dabbagh bu duruma tepki göstererek, konunun takipçisi olacaklarını vurguladı ve yargıç Urbina'nın bu kararın "haksız ve kabul edilemez" olduğunu söyledi.

Olayı yakından takip eden hukuk çevreleri Amerikan Adalet Bakanlığı'nın başından beri davanın sağlıklı bir şekilde işlemesi yönünde bir tavrı olmadığını, aksine sabote etme eğiliminde olduğunu belirterek Yargıç Urbina'nın davayı düşürme gerekçesini buna örnek gösterdi. Davanın ilerlememesinin en önemli sebebi, sanıklar hakkındaki suçlamaları en donanımlı şekilde mahkemeye getirmekle yükümlü savcılığın sanıkların ifadesine başvururken bu ifadelerin dava sürecinde sanıklar aleyhine kullanılmayacağı sözü vermesi ve uygulamada bunun tam tersini yaparak davayı çıkmaza sokması olduğu belirtildi

Amerikan Adalet Bakanlığı'nın bu konudaki tutumunu yakından izleyen çevreler, savcılığın işin başından beri davayı sonuna kadar götürme eğilimi içinde olmadığını ve gelinen noktanın savcılığın bilinçli sabotaj çabasının meyvesi olduğunu vurguladılar.
BİZE ULAŞIN