Harlem beyaz oldu

Adı Amerikan sivil haklar mücadelesi, zenci hareketleri ve dünyaca ünlü müzisyen ve sporcularla gündeme gelen ve yaklaşık ikiyüz yıldır siyah Amerikalıların başkenti olarak bilinen New York'un Harlem semti tarihi bir dönüşüm geçiriyor.

Son yapılan nüfus sayımlarına göre Harlem'de beyazların sayısı zencilerin sayısını geçti.

1990'daki nüfus sayımlarına göre sayıları sadece 672 olan beyazların sayısı bugün semtte siyahların sayısını geçti. Harlem'de yaşayan siyahların yüzde 15'inin ABD dışında doğduğunu ortaya koyan nüfus sayımlarına göre genç profesyonellerin oluşturduğu yeni New York orta sınıfı yaklaşık on yıl önce Harlem'e taşınmaya başladı. 2009 yılı itibariyle Harlem'de yaşayan zencilerin nüfusu sayı olarak 153 bine, oran olarak da yüzde 410'e düştü.

Dünya genelinde adı siyah kültürü, müziği ve sivil haklar hareketiyle özdeşleşen Harlem, ilk kez ABD eski başkanı Bill Clinton'un bu semte taşınmasıyla beyazların gündeme geldi. Clinton'un 125'inci sokağa taşınmasını izleyen yıllarda binlerce beyaz New Yorklu yaşamak için bu mahalleyi tercih etmeye başladı.

Harlem'e beyazların kitleler halinde taşınmasında Manhattan adasında bulunmasına rağmen kiraların adadaki diğer semtlere göre daha düşük olması etkin rol oynarken, son nüfus sayımlarına göre mahallede yaşayan beyazların yüzde 22'sinin 2007 yılında buraya taşındıkları ortaya çıktı. Harlem'in bazı sakinleri beyazların bu efsanevi siyah mahallesine taşınmasının izleri hala devam eden ırkçılığa karşı önemli bir etken olduğunu ifade ederken, bazı siyahlar ise mahalledeki siyah nüfusun azalmasını beyazların zenginliğine ve siyahların ekonomik olarak kötü şartlarda yaşamasına bağlıyor.
BİZE ULAŞIN