Çin değil Mısır işkencesi

Mısır'a ilk girdiğinde Ariş'te dokuz saat bekletilen Filistin Konvoyu, dönüşte de Kahire'de saatlerce aç susuz bırakıldı. İstanbul'da çiçeklerle karşılanan 318 kişi, "Gazze'ye girdik, insanlık kazandı" dedi

İsrail ablukasındaki Gazze'ye insani yardım götüren "Filistin'e Yol Açık'' konvoyunda bulunanlar, zorlu bir mücadelenin sonunda özel bir uçakla Kahire'den İstanbul'a geldi. Türk Hava Yolları'ndan kiralanan TK 3543 sefer sayılı uçak, Mısır'da bazı yolcuların yaşadığı pasaport sorunları nedeniyle Atatürk Havalimanı'na yaklaşık 5,5 saat gecikmeyle indi. İstanbul'a dün saat 15.00'te gelen konvoydaki 318 kişi, Atatürk Havalimanı'nda çiçeklerle karşılandı. Gazze'ye yardım ulaştıran konvoy üyelerini karşılamaya gelenler, İsrail ve Mısır aleyhine sloganlar atarak, Filistin halkına desteklerini dile getirdi. İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım burada yaptığı açıklamada, "Sonuçta Gazze'ye girdik ve insanlık kazandı. Ambargo delinmiş oldu. Türkiye'nin tüm kesimi bize destek verdi. Medyaya çok teşekkür ediyorum" dedi. 34 gün süren yolculuğun ardından Gazze'de sadece 34 saat kalabildiklerini ifade eden Yıldırm, "Yani her 1 saat için 1 günümüz gitti" diye konuştu. Konvoya Kayseri'den katılan 6 kişi de dün kente döndü. Kayseri İnsani Yardım Derneği Başkanı Şaban Sözduyar, "Açık hava hapishanesine dönüşen Gazze, bu konvoyla büyük bir moral bulmuştur" dedi.

'BİZE YEMEK VERMEDİLER'
Aralık başında Londra'dan yola çıkan Filistin Konvoyu, Mısır'a ilk girdiğinde Ariş Havaalanı'nda 9 saat bekletilmişti. 17 ülkeden 500 kişinin yer aldığı konvoy, Türkiye'ye dönüşünde de Kahire Havaalanı'nda önceki gece saatlerce bekletildi. Polisin, önceki gece saat 04.00'da Kahire havaalanına gelen konvoydan ikisi Türk 6 kişiyi tutuklamak istemesi moralleri alt üst etti. Mısırlı polisler, konvoyu Mehmet Sağıroğlu ve Sinan Kurban, 2 İngiliz, 1 Kuveyt ve 1 Malezya vatandaşından oluşan 6 kişiyi Kahire'de bırakarak Türkiye'ye dönmeye zorladı. Ancak oturma eylemi başlatılınca kriz sona erdi. İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Yıldırım, "Mısır Kızılay'ını arayarak yemek istedik. Ancak ret cevabı geldi. Bir insani yardım kuruluşu olan Kızılay'ın bu yanıtı bizi şoke etti" dedi. Konvoy önceki sabah erkenden Gazze'den çıktı. Mısır, konvoyu akşam saat 18.00'e kadar Refah'ta bekletti. Konvoy bir saat uzaklıktaki Ariş Havaalanı yerine ısrarla Kahire Havaalanı'na yönlendirildi. Beş otobüs tarafından 11 saatlik bir yolculuk sonrası ancak Kahire'ye varıldı. Mısır polisi yol boyunca konvoya hakaretlerde bulundu. İnsanların tuvalet ihtiyaçlarını gidermelerine bile izin verilmedi.

Son 10 yılı şekillendiren 50 yüz - Galeri
BİZE ULAŞIN