Haber turu...

Erbil'e konsolosluk şubatta açılıyor
TÜRKİYE'NİN Bağdat Büyükelçisi Murat Özçelik, Irak'ta 7 Mart'taki seçimlerden ulusal uzlaşı hükümeti çıkmasının beklendiğini belirtti. Irak'ın Türk dış politikasında öncelikli olduğunu belirten Özçelik, Erbil'deki konsolosluğu da şubat ayına kadar açılacağını söyledi. Stratejik Düşünce Enstitüsü'nde düzenlenen konuşan Özçelik, "Irak'tan baktıkları zaman, Türkiye Cumhuriyeti devletinin bir tek silahı dahi Irak'ın içine başka bir Iraklıyı öldürmek için sokmadığını iyi biliyorlar" diye konuştu.

Kıbrıs için yapıcı girişimde bulunduk
DIŞİŞLERİ Bakanlığı, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, Türkiye, Yunanistan ve Ada'daki iki tarafın katılımıyla dörtlü bir görüşme yapılması önerisi dahil birçok yapıcı girişimde ve açılımda bulunduğunu bildirdi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, 2008 yılı eylülünden bu yana süren Kıbrıs müzakereleriyle ilgili Kıbrıs Türk tarafının, en son "Yönetim ve Yetki Paylaşımı" başlıklı müzakereleri tamamladığı ve kapsamlı çözüm hedefine yaklaşabilmek için önemli bir açılım içeren paket öneri sunduğu hatırlatıldı.

Türk derneklerine cevap verilmedi
NORVEÇ'İN başkenti Oslo'da kalp krizi geçirdiği sırada haber verilmesine rağmen olay yerine ambulansın ve müdahalenin gecikmesi sonucu yaşamını yitiren Döndü Tulum ile ilgili bu ülkedeki göçmen derneklerinin yöneticileriyle Norveç emniyet görevlileri toplantı yaptı. Norveç Türk Dernekleri Federasyonu Başkanı Hatice Elmacıoğlu toplantıyla ilgili "Emniyet görevlileri sorularımıza tatmin edici bir açıklamada bulunamadı'' dedi.

Parlamento önünde bomba patladı
ATİNA'NIN Syndagma alanındaki Yunan parlamentosu önünde bir çöp bidonunda dün gece meydana gelen patlama paniğe yol açtı. Patlamadan 17 dakika önce Eleftherotypia gazetesini arayan eylemciler, Parlamento binasının sol tarafındaki çöp bidonuna patlayıcı yerleştirildiğini ihbar etti. Polis alanı kontrol altına alırken, patlamada can ve mal kaybı olmadı. Eylemi, son zamanlarda bomba ihbarından sonra eylem yapan "ateş odakları" adlı örgütün yaptığı sanılıyor. Stelyo BERBERAKİSBİZE ULAŞIN