"Saldırılara derhal ve şiddetle karşılık veririz"

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, son günlerde Gazze Şeridi'nden İsrail'in güneyine artan Kassam ve havan saldırılarına karşı "derhal ve kararlı bir şekilde karşılık verecekleri" uyarısında bulundu.

Netanyahu, haftalık olağan bakanlar kurulu toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, geçen hafta içinde Gazze Şeridi'nden İsrail'e 20 Kassam roketi ve havan saldırısı yapıldığını belirtirken, bunu çok ciddi olarak nitelendirdi. İsrail hava kuvvetlerinin, roketlerin yapıldığı alanları ve tünelleri bombalayarak derhal cevap verdiğini kaydeden Netanyahu, tünellerin, füze ve roketlerin Gazze Şeridi'ne kaçak yollardan sokulmasında İran tarafından kullanıldığını da belirtti.

Güvenliği tehlikeye atarak barışı engelleyen unsurların sadece füze ve roket saldırıları olmadığını ifade eden Netanyahu, "Sözler de tehlikeli olabilir" dedi. Netanyahu, geçen aylarda Filistin Yönetimi ve liderleri de dahil, her iki taraftan da bu şekilde saldırılar olduğunu söyledi. Netanyahu, Filistin medyasında ve eğitim sisteminde de tahrikkar ifadelerin devam ettiğini kaydetti.

Netanyahu, geçen günlerde Batı Şeria'daki bir Yahudi yerleşiminde 7 çocuk babası haham Meir Avşalom Hai cinayetinden sorumlu tutularak öldürülen teröristleri şehit ilan edenlerin barışı engellediğini, Ramallah'ta bir meydanın adını onlarca İsrailliyi öldüren bir teröriste verenlerin ve buna destek olanların da terörizme cesaret verdiğini belirtti. Bunların Filistin Yönetimi'nin kışkırtmaları önleme konusundaki yükümlülüklerinin çok ciddi ihlali olduğunu ifade eden Netanyahu, Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a "bu kışkırtmaları durdurması" çağrısında bulundu.

Netanyahu, bunun barışın yolu olmadığını, barışın ancak uzlaşma yolunda eğitim, iyi komşuluk ilişkilerinin özendirilmesi ve karşılıklı saygıyı geliştirmekle sağlanabileceğini belirtti.
BİZE ULAŞIN