"Sorun çözülmezse elçi yarın döner"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisi Oğuz Çelikkol'a yönelik davranışla ilgili olarak, ''İsrail sorumlularının, bizim Dışişleri Bakanlığının yaptığı açıklama çerçevesinde bu işi düzeltmelerini bekliyoruz. Bugün akşama kadar yaparlar yaparlar, yapmazlar ise Büyükelçi yarın gelir izahat verir. Sabah ilk uçakla Türkiye'ye gelir, istişarelere başlar'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Çankaya Köşkü'nde yapılan ''7. e-Türkiye Ödül Töreni''nin ardından gazetecilerin İsrail'le yaşanan diplomatik krizle ilgili sorularını yanıtladı.

Gül, ''Sayın Cumhurbaşkanım İsrail olayını merak ediyoruz. Büyükelçimize yapılan tavrı siz nasıl değerlendirdiniz?'' sorusu üzerine, ''Tabii ne yaptığını bilmez bir adamın yaptığı iş ama nihayetinde İsrail'i bağlar. O bakımdan İsrail sorumlularının, bizim Dışişleri Bakanlığının yaptığı açıklama çerçevesinde bu işi düzeltmelerini bekliyoruz. Bugün akşama kadar yaparlar yaparlar, yapmazlar ise Büyükelçi yarın gelir izahat verir. Sabah ilk uçakla Türkiye'ye gelir, istişarelere başlar'' karşılığını verdi.

Bir gazetecinin ''resmi uyarı yazısının ulaştığını'' ifade etmesi üzerine Cumhurbaşkanı Gül, ''Bugün akşama kadar İsrail'in sorumluları bu işi düzeltirler. Akşama kadar süre verilmiştir'' dedi.
Gül, bir başka gazetecinin ''Büyükelçi istişareler için mi çağrılıyor?'' sorusunu da, ''Önce Büyükelçi bilgilendirmek için gelir, sonra değerlendiririz'' diye yanıtladı. Cumhurbaşkanı, ''Düzeltme gelmezse maslahatgüzar seviyesine mi indirilir?'' sorusu üzerine de ''Değerlendirilir'' karşılığını verdi.
Cumhurbaşkanı Gül, bir gazetecinin ''Bölgede diğer ülkelerle ilişkiler düzelirken İsrail ile ilişkilerde neden sorun yaşandığına'' ilişkin sorusu üzerine de şunları söyledi:

''Onların yaptıkları işe bakın. Onu İsraillilere sormak lazım. 'Niye kendinizi bu kadar bölgeden ve dünyadan dışlatıyorsunuz' diye onlara sormak lazım. Kendilerine çeki düzen vermeleri lazım.''
Cumhurbaşkanı Gül, bir gazetecinin ''İsrail neden bunu yapıyor'' sorusunu ''Alt düzeyde bir adamı ben muhatap alacak değilim. Bu işi düzeltmesi gereken İsrail'in üst yönetimidir'' diye yanıtladı.
Gül, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Perez'le görüşüp görüşmediğine ilişkin bir soruya da ''Yok'' karşılığını verdi.
BİZE ULAŞIN