Haber turu..

Köhler, Türkiye'ye gelmek istiyor
Almanya Cumhurbaşkanı Horst Köhler, Berlin'de görev yapan yabancı misyon şefleri için verdiği yeni yıl resepsiyonunda Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Acet'e bu yıl içinde mutlaka Türkiye'ye gitmek istediğini söyledi. Ayrıca Acet, Köhler'e Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yeni yıl tebriklerini ve Türkiye'ye davetini ilettiğini belirtti. Acet ayrıca Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle'nin Türkiye'ye yaptığı ziyaretin olumlu yansımalarının hala sürdüğünü söyledi.

AB üyeliğine basın desteği
Fransa'nın önde gelen finans gazetesi Les Echo'da yayımlanan bir makalede Türkiye'nin AB üyelik sürecine destek verildi. Fransa Uluslararası İlişkiler Enstitüsü uzmanı Dominique Moisi'nin, "Türkiye bizim çıkarımızadır" isimli makalesinde, Türkiye'nin AB'ye girme tartışmalarının eskisi gibi gündemde olmadığını ve sorunun kendi kendine çözümlenmesini beklemenin hata olduğunu belirtti. Moisi ayrıca ileride "Türkiye'yi kim kaybetti" sorusunun tartışılacağını iddia etti.

Hillary Clinton Talat'ı aradı
KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın dün akşam telefonla kendisini aradığını açıklayarak, ABD'nin konuya olan ilgisinin yükseldiğini gösteren bir telefon görüşmesiydi'' dedi. Clinton'ın, ABD'nin her türlü yardımı yapmaya hazır olduğunu ifade ettiğini ve cesaretlerini kutladığını aktaran Talat, Clinton'a ilgisi nedeniyle teşekkür ettiğini söyledi. Talat luslararası ilginin Kıbrıs sorununun çözümüne olumlu katkısı olacağını anlattığını kaydetti.

Film olan katliam yine gündemde
"Yüzbaşı Corelli'nin Mandolini" filmine konu olan Kefalonya Adası'nda konuşlu İtalyan askerlerinin Nazilerce öldürülmesi dosyası yeniden açıldı. İtalyan savcılar o dönem İtalyan ordusunda papaz olan Luigi Ghilardini'nin daha sonra esir alınan iki Alman askerinin katliamla böbürlenmelerini yazdığı günlüklere ulaştı. Savcılar, Alman askerlerinin ifadeleri için Alman makamlarına başvurdular. Olay yazar Louis de Bernieres tarafından kitaplaştırılmış ve sonra sinemaya uyarlanmıştı.
BİZE ULAŞIN