'Ölü sayısı 200 bini bulabilir'

Haiti İçişleri Bakanı Paul Antoine Bien-Aime ülkede büyük bir yıkıma neden olan 7.0 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 200 bini bulabileceğini söyledi.

Bien-Aime, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, ''Şu ana kadar 50 bin ceset çıkardık. Her ne kadar tam sayının ne olduğunu hiçbir zaman bilemeyecek olsak da toplam ölü sayısının 100 bin ile 200 bin arasında olacağını sanıyoruz'' dedi.

Kamu güvenliğinden sorumlu Devlet Bakanı Aramic Louis de yaptığı açıklamada şu ana kadar 40 bin kadar cesedin toplu mezarlara gömüldüğünü belirtti.

HAİTİ'DE TEMİZ SUYA VE İLACA İHTİYAÇ VAR
Şiddetli depremin vurduğu yoksul Karayip ülkesi Haiti'de, en fazla temiz suya ve ilaca ihtiyaç olduğu bildirildi.
Ruanda'da çalışan Colombia Üniversitesinden halk sağlığı uzmanı Josh Ruxin, Haiti'nin depremden önce de AIDS, verem, çocukluk hastalıkları ve yetersiz beslenmeyle mücadele ettiğine dikkati çekti.

Uzmanlara göre, Haiti'de gelecek günlerde depremzedeleri, kurtarma görevlileri ile doktorları kirli suların neden olduğu ishal ve koleranın tehdit etmesi bekleniyor. Temiz su sıkıntısı nedeniyle çok sayıda çocuk ve yaşlının hayatını kaybetmesinden endişe ediliyor.

Yaraların enfeksiyondan korunması için antibiyotiklere ve temiz bandajlara ihtiyaç bulunduğu bildirilirken, hastanelerin ve eczanelerin yıkılması nedeniyle bu konuda da büyük sıkıntı yaşanacağı belirtiliyor.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi, depremde 3 milyon kişinin yaralandığının ve evsiz kaldığının tahmin edildiğini bildirdi. Amerika kıtasında faaliyet gösteren Pan Amerikan Sağlık örgütü de ölenlerin sayısının 50 bin ile 100 bin arasında olduğunun sanıldığını açılmıştı.

İŞTE DEPREM ANI


ÜNLÜLERİNDEN BAĞIŞ YAĞMAYA BAŞLADI
Haiti'yi yerle bir eden 7,0 büyüklüğündeki depremin ardından film ve müzik dünyasının ünlülerinden depremzedeler için bağışlar yağmaya başladı.

Ünlü Film yıldızı Sandra Bullock depremzedelere 1 milyon dolar bağışlarken, pop yıldızı Madonna da 250 bin dolarla bağış yapan ünlüler kervanına katıldı.

Bullock, bağışladığı paranın, Haiti'nin başkenti Port au Prince'te depremden zarar gören 3 tesisi bulunan Sınır Tanımayan Doktorlar örgütünün acil operasyonlarında kullanılacağını duyurdu.

Bullock yazılı açıklamasındada, ''Yaptığım bağışın bu felaketten etkilenen Haiti halkının ihtiyaçlarının derhal karşılanması için kullanılacağından emin olmak istiyorum'' ifadesini kullandı.

Madonna'nın bağışı ise Haiti'de uzun bir zamandan berin tıbbi hizmet veren Partners In Health örgütü kanalıyla Haiti'ye ulaştı.

Madonna da yaptığı yazılı açıklamada, ''Tüm dostlarımdan ve dünyanın dört bir yanındaki hayranlarımdan, benim yaptığım bağış kadar veya verebildiğiniz kadarıyla hep birlike bana katılmanızı istiyorum'' temennisinde bulundu.

Ünlü film yıldızları George Clooney, Brad Pitt ve diğerleri tarafından kurulmuş bir yardım örgütü olan Not On Our Watch da daha önce yaptığı açıklamada Partners in Health örgütüne 1 milyon dolar bağışladığını duyurdu.
BİZE ULAŞIN